Deprem şehitler hatıra ormanında fidanlar toprakla buluşturuldu

127

Kütahya’da, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybeden vatandaşların anısına oluşturulan “Deprem Şehitleri Hatıra Ormanı”da fidanlar toprakla buluşturuldu.

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü’nce Çalca Mahallesinde Türkiye haritası şeklinde 7 hektarlık alan oluşturuldu.
Fidan dikimi için düzenlenen programda depremde hayatlarını kaybedenler için saygı duruşunda bulunmasıyla başladı.
Kütahya Orman Bölge Müdürü Erdal Dingil, burada yaptığı konuşmada, kurum olarak depremin hemen ardından bölgeye desteğe gittiklerini belirtti.
Ekiplerin halen bölgede çalışmalara destek verdiğini de kaydeden Erdal Dingil, şöyle devam etti: “Devletimiz depremin yaralarını sarmak için tüm kurumları ile seferber olurken bizler de depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için toprağa fidanlarımızı emanet edeceğiz. Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü olarak depremin ilk gününden bugüne kadar toplamda 510 personel, 12 iş makinesi, 40 pikap, 7 arazöz, 6 kamyon, 6 su ikmal aracı, 1su tank, 2 minibüs ile oradaki vatandaşlarımıza ve çalışmalara destek verdik. Ve halen ekiplerimiz ve iş makinalarımız depremden etkilenen şehirlerimize desteğini sürdürerek çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Bölge Müdürlüğümüz, STK’lar, özel firmalar ve köylü vatandaşlarımızın da desteğiyle 78 adet kamyon ile toplamda 3 bin 84 ster yakacak odun bölgeye ulaştırdık. Bunun yanı sıra ham maddesi, Orman Bölge tarafından karşılanan 8 bin adet palet bölgeye gönderildi. Büyük deprem felaketinden etkilenen vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.”
“Bir fidan, bir umut olsun” sloganıyla depremde hayatını kaybeden vatandaşlar için Kütahya’da da deprem şehitleri hatıra ormanını oluşturduklarını ifade eden Erdal Dingil, “Bulunduğumuz lokasyonda siz değerli konuklarımız ile birlikte 7 hektar alanda 8 bin adet fidanın dikimini gerçekleştireceğiz. Depremde yaşamını yitiren tüm vatandaşlarımızın ruhları şad olsun. Birçok etkinlik yapıyoruz ama yirmi bir Mart Dünya Ormancılık Günü nedeniyle düzenlediğimiz bu etkinliğimiz daha farklı, daha anlamlı, daha gönülden. Sizlerin de katkıları ile depremde yaşamlarını yitiren tüm vatandaşlarımızın ruhlarının her daim burada diktiğimiz fidanlarımızla yaşamalarını sağlayacağız.” diye konuştu.
Hatay’dan gelerek Kütahya’daki bir yurda yerleştirilen ve etkinliğine katılan depremzedeler de fidan dikme etkinliğe katıldı.
Depremzedelerden Ceyhan Çiçek, kendilerinin Kütahya’da ağırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ettiğini belirterek deprem şehitleri için oluşturulan hatıra ormanının çok anlamlı olduğunu söyledi.
Konuşmaların ardından protokol üyeleri, vatandaşlar ile öğrenciler fidanları toprakla buluşturdu. MERVE AKGÖZ