18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. yıl dönümü kutlandı

436

Çanakkale Zaferi’nin 108. Yılı Kütahya’da törenlerle kutlandı. Törende şehitler için Kur’an-ı Kerim okunup dua edildi.

Saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı’nın ardından Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşma yapan Üsteğmen Yaşar Dikmen, Türk milletinin bağımsızlığı uğrunda en kutsal varlıklarını feda etmekten tereddüt etmeyen şehit ve gazileri rahmet ve minnetle andıklarını söyledi.
Dikmen, “Türk milleti, insanlık tarihi boyunca hür ve bağımsız yaşamış, nice devletler ve imparatorluklar kurmuştur. Türk milleti, devlet olmanın onuruna ve millet olmanın haysiyetine erişmiş olan büyük kutsal vatanımızın her karış toprağını kanlarıyla sulayan, ülkemizin bağımsızlığı ve bütünlüğü uğruna hayatlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi daima bağrına basmış ve onlara sahip çıkmanın haklı gururunu taşımıştır. Bugün, Malazgirt’te, Kosova’da, Niğbolu’da, Mohaç’ta, Yemen’de, Galiçya’da, Kafkasya’da, Sarıkamış’ta, Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da, Kocatepe’de, Kore’de ve Kıbrıs’ta, yurdumuzun her karış toprağında ölümsüzlük şerbetini içenlerin günüdür” ifadelerini kullandı.
İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş tarafından dua edilmesinin ardından protokol üyeleri kabirlere karanfil bıraktı, şehit aileleriyle görüştü.
Törende ayrıca öğrenciler de Türk bayrağı açarak şehit mezarlarında Kur’an okuyup dua etti. MERVE AKGÖZ