Yedigöller yüzde 90 tamam

221

Belediye Başkanı Alim Işık, Kütahya için büyük bir kazanım olarak değerlendirilen Yedigöller Rekreasyon alanında inşaatın yüzde 90’ının tamamlandığını, alanın Haziran ayında tamamlanacağını bildirdi.

Işık, Yedigöller Rekreasyon Alanı’nda devam eden çalışmaları bir kez daha yerinde inceledi. Yürütülen çalışmalarla ilgili yüklenici firma yetkililerinden bilgi alan Başkan Işık, inceleme sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu.
Her türlü sosyal ve kültürel etkinlikte kullanabilecek bir alanı Kütahya’ya kazandırmak için sabırsızlandıklarını dile getiren Işık, şunları söyledi: Yedigöller projesi toplam 355 bin metrekarelik bir alanı kapsıyor. İnşallah çok yakında 3 megavatlık güneş enerji santralimiz kurulacak. Yaklaşık 750 kW’lık güneş enerji santralimiz yapılmıştı daha önce. Bu alanda, Yedigöller Rekreasyon Alanımıza bakan yükseltilmiş tepeye güneş enerji santrali yapacağız. Yedigöller Rekreasyon Alanı iki etaplı bir proje. Şu anda imalatı devam eden bölüm göl alanıyla beraber yaklaşık 255 bin metrekare. Bunun 90 bin metrekaresi göl alanı, geriye kalan alanda imalatların devam ettiği kara alanı. İkinci etabı da 100 bin metrekare olacak. TOKİ bölgesine giden yolla mevcut alan arasındaki bölüm. Orada kamulaştırma çalışmalarımız şu anda devam ediyor. O çalışmalar bitince orayı da buraya eklediğimizde toplamda 355 bin metrekareden oluşan bir rekreasyon alanı. Yani bir kültür parkı burası. Ulusal ve uluslararası her türlü fuar ve sergi faaliyetlerini yapabileceğimiz bir geniş alanımız var. Allah nasip ederse ikinci etapta da kapalı fuar alanını da içerisine koyacağımız ve çininin, porselenin başkenti diye övündüğümüz Kütahya’mızda ulusal ve uluslararası bu alanda yapılacak organizasyonlara ev sahipliği yapacak hale geleceğiz” ifadelerini kullandı.
Yedigöller projesinin doğa dostu olduğuna da işaret eden Işık, projede 43 bin adet bitkinin olacağını belirtti. Başkan Işık, açıklamasını şöyle tamamladı: “Burası şehrimize değer katacak. İnanıyorum ve iddia ediyorum, Türkiye’nin ve bölgenin en seçkin alanlarından birisine çok yakın bir zamanda kavuşacağız. İnşaatın yüzde 90’ı tamamlandı. Burada doğalgazından su, kanalizasyon hattı, sulama sistemi olmak üzere her türlü altyapımız tamamlandı. Gölün ıslahıyla ilgili çalışmalara gelir gelmez başladık. Önce suyun kalitesini ölçen bir çalışma yaptık. Birinci sınıfla ikinci sınıf arası bir su kalitesine sahibiz. Uzun zaman içerisinde kendi içinde sirkülasyon ederek birinci kaliteye ulaşacak bir sistemi de burada düşünüyoruz. Daha sonra gölün içindeki pislikleri temizledik, şu anda tertemiz bir alana kavuştuk. Proje tamamlandığında pompaj sistemiyle yaklaşık bir yıllık süre içerisinde kendini tamamen temizleyip birinci sınıf suya dönüştürecek bir sistemi de planlıyoruz. İkinci etapla birlikte gölün etrafını yürüme alanı olarak düzenleyip yaklaşık bir saatlik bir turdan sonra oturup dinlenebilecekleri, torunlarıyla, çocuklarıyla, sevdikleriyle, misafirleriyle hoş vakit geçirebilecekleri bir alan olacak burası. Haziran ayından itibaren burayı inşallah faaliyete geçireceğiz.” MERVE AKGÖZ