Tavşanlı’da Yörük ve Türkmen Şenliği

332

Tavşanlı Belediyesi ile Tavşanlı Kayı Boyu Ertuğrul Gazi Yörük ve Türkmenler Derneği tarafından düzenlenen Şaban Dede Yörük ve Türkmen Şenliği geniş bir katılımla gerçekleşti.

Çok sayıda davetlinin katıldığı şenlik, Şaban Dede Mesire girişinden törenin yapılacağı alana doğru temsili göç yürüyüşü ile başladı.
Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve protokol konuşmaları ile devam eden Şaban Dede Yörük ve Türkmen Şenliği’nde mehter takımı konseri, halk oyunları, kılıç kalkan ekibi ve güreş gösterileri yer aldı.
Burada bir konuşma yapan Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, Tavşanlı’da Türkiye’nin dört bir yanından gelen misafirleri ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek, “Suriye ve Irak Kerkük bölgelerinden Türkmen kardeşlerimiz ile ülkemizin her bir yanından vatandaşlarımızı Şaban Dede Yörük ve Türkmen Şenliği vesilesiyle ilçemizde misafir ettik. Bunun mutluluğu ve gururunu yaşıyoruz. Türk kültürü demek büyük bir medeniyet demektir. Bu kültürü koruyup kollamak hepimizin asli görevidir. İnşallah bu tür etkinliklerle ilçemizi bir kültür merkezi haline dönüştürmek istiyoruz. Önümüzde 3 Eylül Leblebi ve Kömür Festivali var. Buradaki tüm kardeşlerimizi bu festivalimize de davet ediyorum. Burada bulunan tüm Yörük Türkmen derneklerinin başkan ve temsilcileri ile vatandaşlarımıza katılımlarından dolayı şükranlarımı sunuyorum” dedi.
Konuşmasında kahraman Mehmetçiğin ve tüm güvenlik güçlerinin başta sınır bölgelerinde olmak üzere vatanın müdafaası için büyük mücadele verdiğini ifade ederek, “Vatanı için hayatını feda eden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” ifadesini kullandı.
Öte yandan Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler’e konuşmasının ardından Tavşanlı Kayı Boyu Ertuğrul Gazi Yörük ve Türkmenler Derneği Başkanı İsmail Durkun ve Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı İrfan Tatlıoğlu ile Kütahya Termal ve Sağlık Derneği Başkanı Cafer Küçük tarafından hediye takdiminde bulunuldu.
Birbirinden renkli gösterilerin yer aldığı şenlikte sanatçılar; Emel Örgün, İsmail Erçek, Fatma Kadıoğlu, Kemal Özgün, Ahmet Taş ve Hüseyin Demir tarafından konser verildi. Konserlerin sunumunu ise Sebile Eke üstlendi.
Şaban Dede Yörük ve Türkmen Şenliği’nden Beylik Toyu yapıldı. Bu toya göre İstanbul 6. Ağır Ceza Reisi Ali Günay ile Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler “bey” seçildi. Ali Günay ile Başkan Mustafa Güler’e beylik alametleri düzenlenen törenle takdim edildi.
Renkli görüntülere sahne olan ve sabah 11.00 itibariyle başlayan Şaban Dede Yörük ve Türkmen Şenliği vatandaşların da yoğun ilgisiyle akşam saat 18.00’e kadar devam etti. UMAHAN ÖZ