Başarılı meslek liseliye 4 yıl boyunca burs

682

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası, KUTSO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine sınavla alınacak olan ve LGS’de başarı gösteren 30 öğrenciye 4 yıl boyunca mesleki eğitim bursu verecek.

4 YIL BOYUNCA AYLIK 200 LİRA BURS

Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi arasındaki Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü kapsamında, KUTSO 2019-2020 eğitim öğretim döneminden başlamak üzere Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne (KUTSO MTAL) sınavla alınacak öğrencilere burs imkanı sağlayacak.

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, gazetecilere yaptığı açıklamada, LGS sınav sonuçlarına göre, yüzde 0 ve yüzde 20’lik dilimdeki sıralamadan, KUTSO MTAL’yi tercih edecek toplam 30 öğrenciye, dört yıllık eğitim süresince, her eğitim öğretim dönemini kapsayacak şekilde on ay süre ile burs desteği sağlanacağını bildirdi. Başyiğit, verilecek bursun 2019-2020 dönemi için öğrenci başı aylık net 200 lira olup gelecek yıllarda burs miktarı ve öğrenci sayıları, protokol yürütme kurulu tarafından değerlendirilerek yeniden belirlenebileceğini kaydetti.

BURS ALAN ÖĞRENCİLERE İŞ ÖNCELİĞİ

Verilecek bursun 2019-2020 dönemi için öğrenci başı aylık net 200 lira olup gelecek yıllarda burs miktarı ve öğrenci sayıları, protokol yürütme kurulu tarafından değerlendirilerek yeniden belirlenebileceğini dile getiren Başyiğit, şunları kaydetti: “Burstan yararlanan öğrencilere organize sanayi bölgelerindeki işletmelerde staj imkan sunulacak ve mezun olduklarında istihdamlarına öncelik sağlanmasına dersek verilecek. Bursun sürekliliğinin sağlanması için öğrencinin sınıf tekrarına kalmaması, okula devam etmesi, disiplin kurallarına uyması ve herhangi bir disiplin cezası almaması gerekiyor. Sıradan endüstri meslek lisesi öğrencisine ihtiyaç yok. Burada lisans ağırlıklı bir eğitim verilecek. Aranan elaman ve aile faktörü ön plandadır.”

İYİ BİR EĞİTİMLE İYİ BİR İŞ MÜMKÜN

KUTSO Başkanı İsmet Özotraç da, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Endüstri Meslek Liseleri ile ilgili olan çalışmaları yaklaşık 10 yıldır devam ettiğini ve çalışmanın meyvelerini vermeye başladığını söyledi.

Burs desteğinin 81 ilde olacağını ifade eden Özotraç, “Okullarımızda ara eleman değil aranılan eleman olması hususunda bizler de Milli Eğitim Müdürlüğümüzle beraber koordineli çalışarak buradaki yetişecek talebelerimizin hayata kazandırılması için TOBB’un Kütahya’daki borsa başkanı ve heyeti ile beraber bu işi yürüteceğiz. Aileler bu durumdan son derece istifade etmeli. Çocuklarını buraya göndermeli. Yetişecek kişilerin iyi bir eğitim aldıkları taktirde iyi bir ücretle rahatlıkla iş bulabileceklerini memnuniyetle ifade ederim.” diye konuştu. İLHAN ASLAN