Kütahya’da 23 Nisan coşkusu

537

Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) 98. kuruluş yıl dönümünde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kütahya’da coşkuyla kutlandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit’in Atatürk Anıtına çelenk sunmasıyla başlayan törenler Vali Ahmet Hamdi Nayir, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Bülent Tatkan ve Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu tarafından Zafer Meydanında toplanan halkın ve öğrencilerin bayramını kutlamasıyla devam etti.

Törene Vali Ahmet Hamdi Nayir, Kütahya Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Bülent Tatkan, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz, Baro Başkanı Ahmet Atam, Vali Yardımcıları Kenan Eskin ile Arif Yalçın, İl Jandarma Komutanı Vekili Yarbay Barış Karataş, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, daire müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit günün anlam ve önemine dair bir konuşma yaptı. Başyiğit, “TBMM, bundan 98 yıl önce işgale karşı milli bir duruşun ve cesaretin somut bir adımı olarak açılmıştır. Ne mutlu ki milletimizin kırılma noktası olan bu tarihe, dünyada eşi olmayan bir değer verilmiş ve adına Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı denmiştir. Bugün bu bayramın sevincini hep birlikte yaşıyoruz. Aziz milletimizin bağımsızlık arzusunun tacı olan TBMM’nin açıldığı bugün, size bayram olarak armağan edilmiştir. Sizler de bugünün coşkusunu, sevincini doya doya yaşayın. Çünkü 23 Nisan, dünya üzerinde farklı ırk, dil ve dindeki çocukları bir araya getirerek dünya barışına da katkıda bulunan son derece önemli ulusal bayramlarımızdan biridir” diye konuştu.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödüllerini Vali Ahmet Hamdi Nayir ile protokol üyeleri verdi.

Hüsnü Kişioğlu Ortaokulu öğrencisi Ezgi Sarıkaya’nın “Bayrak” adlı şiiri ve Şehitler Ortaokulu öğrencilerinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Şehit Astsubay Ömer Halisdemir ile Şehit Polis Fethi Sekin’in posterini açtığı gösteri uzun süre alkışlandı.

Şeker İlkokulu öğrencilerinin “7 Yöre Halk Oyunları” gösterisi de büyük beğeni aldı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama töreni çeşitli oyun ve yarışmaların ardından sona erdi.