Hem spor yapıp hem de enerji üretiyorlar

465

Kütahya’da Nene Hatun Anaokulunda hazırlanan proje ile öğrenciler velileriyle birlikte, bisikletlerde pedal çevirerek hem spor yapıyor hem de elektrik enerjisi üretiyor.

‘Spor yap, bir ışık da sen yak projesi’ kapsamında yetişkin ve çocuk bisikletlerine bağlanan sistemle pedallar çevrildikçe elektrik enerjisi ortaya çıkıyor.

Proje hakkında gazetecilere açıklama yapan okul müdürü Gülay Tonga, projeyi öğretmen, öğrenci, veli ve personelleriyle birlikte uyguladıklarını söyledi.

Projenin İl Milli Eğitim Müdürlüğünün onayının ardından uygulamaya başladıklarını dile getiren Tonga, “Projemiz kapsamında velilerin okulumuza bağışladığı yetişkin ve çocuk bisikletlerini bir alana sabitleyip pedalların çevrilmelerini sağlıyoruz. Çocuklarımız pedal çevirerek spor yapma alışkanlığı kazanıyorlar. Bu sayede çocuklarımızın büyük kas gelişimleri ile psikomotor gelişimlerinde olumlu etkiler oluyor. Yine projemizle velilerimizi de işin içine katarak anne, baba ve çocuk birlikte spor yapabilme imkanı buluyor. Projemizde pedallar çevrildikçe bisikletlere montajlanan sistem sayesinde okulumuzda ışıkların yanmasına katkı sağlanmış oluyor” dedi.

Kütahya’da bir benzeri daha olmayan projeyi 2 yıl kadar devam ettirmeyi planladıklarını da kaydeden Tonga, projeyi Milli Eğitim Bakanlığının ‘Eğitim ve Öğretimde Yenilikçi Projeler’ kuruluna da sunacaklarını sözlerine ekledi.

Anaokulunda hazırlanarak uygulamaya konulan projeleri taktirle karşıladığını ifade eden öğrenci velisi Meryem Avcı Atan da, “Bugün okulumuza geldik ve oğlum Siraç ile birlikte pedal çevirdik. Hem spor yapıp hem de elektrik üretimine katkı sağladık. Okulumuzun bu ve benzeri projelerinde yer almak bizi çok mutlu ediyor. Çünkü çocuğumuzla birlikte güzel vakit geçirebiliyoruz. Böylelikle doğaya da katkı sağladığımıza inanıyoruz.” diye konuştu.
Projede yer almaktan mutluluk duyduğunu ifade eden öğrenci velisi Harun Karapınar ise hareket enerjisini elektrik enerjisine çeviren bir sistemi hazırladıkları ve öğrencileri spora teşvik ettikleri için okul idaresine ve öğretmenlerine teşekkür ettiğini söyledi.

Öğrenciler de anne ve babaları ile bisiklet sürdükleri için mutlu olduklarını ifade etti.