‘Öğle arası nöbet görevi insan haklarına aykırıdır’

509

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Mehmet Karabekir, öğretmenlere öğle arası tatilinde nöbet görevi verilmesi ile ilgili açıklama yaptı.

Öğretmenlere öğle arası tatilinde nöbet görevi verilmesi hakkında bir basın açıklaması yapan Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Mehmet Karabekir, bu durumun insan haklarına aykırı olduğunu ifade etti. Karabekir, “Okullarda tam gün eğitim yapılması nedeniyle öğretmenlere nöbetçi olduğu günlerde tam gün nöbet görevi verilmekte; dolayısıyla öğretmenler bu süre zarfında beslenme, dinlenme gibi en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamamaktadır.
Bu durum gerek ülkemizin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere gerek Anayasa’ya gerekse 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na aykırıdır” dedi.

Tam gün nöbet tutan öğretmenlerin de diğer çalışanlar gibi gün içinde yemek, çay gibi ihtiyaçlarının yanında dinlenmek için de belli bir zamana ihtiyaç duyduklarını söyleyen Karabekir, “Bu en temel insan hakkıdır. Okulun düzeninden sorumlu olan, eğitim ve yönetim işlerinin yürütülmesine katkı sağlayan, okuldaki eksiklikleri tespit eden, gerekli kontrolleri yapan nöbetçi öğretmenlere öğle arasında da nöbet görevi verilmesi, öğretmenlerin adeta robot yerine konulması, nefes almadan çalışması anlamına gelmektedir. Türk Eğitim-Sen bu kadar insani bir talebin görmezden gelinmesini kabul etmemektedir. Üstelik Milli Eğitim Bakanlığı, ara vermeden çalışmanın motivasyonu da düşürdüğünü, öğretmenleri sağlıklı bir çalışma ortamından uzaklaştırdığını, öğretmenleri huzursuz kıldığını hesaba katmak durumundadır” diye konuştu.

Türk Eğitim-Sen’in tüm Türkiye genelinde dilekçe kampanyası başlattığını belirten Mehmet Karabekir, “Türkiye’nin dört bir yanından topladığımız dilekçeleri Milli Eğitim Bakanlığı’na iletileceğiz ve yapılan yanlışlığa dikkat çekeceğiz. Sendikamızın talebi; öğretmenlerin nöbet görevini düzenleyen ilgili yönetmelik hükümlerinin değiştirilmesidir. Yapılacak düzenleme ile birlikte tam gün nöbet tutan öğretmenlere öğle dinlenme hakkının açıkça düzenlenmelidir. Aksi bir yaklaşımı kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.