Yardım seferberliği

1010

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler için Kütahya’dan yardım malzemeleri gönderilmeye devam ediyor. Kütahya yardım için adeta seferber oldu.

Kütahya ile ilçelerinde, Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde zarar gören vatandaşların yaralarının sarılması için başlatılan yardım seferberliği sürüyor.
Kütahya’da deprem bölgesi için düzenlenen yardım kampanyaları kapsamında toplanan yardım malzemeleri, biz gazeteyi baskıya hazırladığımız saatlerde 21 tıra yüklenerek bölgeye gönderildi. Bölgeye gönderilen tırlarda, 465 gıda kolisi, 25 ton kuru gıda, 1 tır dolusu su, 15 bin 520 paket battaniye, yatak ve yastık, 7 bin 813 koli giyim eşyası, 695 koli çocuk bezi, ıslak mendil, ped ve tuvalet kağıdı, 649 elektrikli-tüplü ısıtıcı, 57 büyük ve küçük tüp bulunduğu açıklandı.
Kütahya Vali Vekili Mustafa Güney, yardım kampanyalarının valilik koordinesinde titizlikle yürütüldüğünü söyledi. Güney, Kütahya genelinden deprem bölgesine 21 tır yardım malzemesi gönderildiğini belirtti.
Yardım kampanyasının valilik koordinesinde gönüllülerin destekleriyle sürdürüldüğünü belirten Güney, şunları kaydetti: “Burada çok güzel bir yardımlaşma örneği görüyoruz. Gönüllü vatandaşlarımızın yanı sıra 120 gönüllü öğretmenimiz de burada bize destek veriyor. Bağış yapılan malzemeler burada tasnif edilerek hazırlanıyor. Bu malzemeler bize bildirilen illere gönderiliyor. Şu ana kadar 4’ü Organize Sanayi Bölgesi’nden, 5’i belediyeden, 12’si Sosyal Yardımlaşma Vakıfları’ndan olmak üzere 21 tırımızı bölgeye gönderdik. Bugün 4 tır daha göndereceğiz. Kızılay’ın beş tırı gitti. Sağlık Müdürlüğümüz, bölgeye ilaç ve gıda malzemeleri götürdü. PTT de 3 tır çadır, battaniye gönderdi. Yardımlarımız artarak devam ediyor.”
Belediye Başkanı Alim Işık da depremin ilk anlarından itibaren yardım kampanyası başlattıklarını, vatandaşların kampanyaya büyük ilgi gösterdiğini ifade etti. Bölgeye gönderilen yardım tırlarının sayısının daha da artacağı, Kütahya’da yardım kampanyaların devam ettiği öğrenildi.
MERVE AKGÖZ