38 yıllık memurun kitap aşkı

797

Kütahya’da, 38 yıldır devlet memurluğu yapan ve bugüne kadar iki kitap yazan Nurullah Özdemir, evinde binlerce kitap biriktirdi.

Kitap aşkıyla evini adeta kütüphaneye çeviren 61 yaşındaki Özdemir, kitap okuma alışkanlığını ortaokul yıllarında çobanlık yaparken edindiğini söyledi.
Kütahya İl Sağlık Müdürlüğünde memuriyetini sürdüren evli ve 3 çocuk babası Özdemir, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisans yaptı.
Maaşının bir bölümünü kitap satın almaya harcayan Özdemir, bunlardan bazılarını kütüphanelere bağışladı.
Yıldırım Beyazıt Mahallesi’ndeki evini adeta kütüphaneye dönüştüren Özdemir, yaklaşık 5 bin kitabı oda ve koridor duvarlarına yaptığı raflarda muhafaza ediyor.
Özdemir, yaptığı açıklamada, şunları söyledi: “15 yaşında ortaokul dönemlerimde kitap okumaya başladım. Köyümüzde koyun ve keçilerden oluşan sürümüz vardı. Onları otlatırken yanımda hep kitap götürürdüm. O dönemde Kemalettin Tuğcu kitapları çok meşhurdu. ‘Öksüz Oğlan’, ‘Öksüz Murat’, ‘Aradaki Demir Kapı’ gibi kitaplar okuma alışkanlığı kazanmamda çok etkili oldu. Daha sonra Kayseri’de teknik liseyi olarak kazandım. Oraya gittiğimde kitap okuma alışkanlığını daha da artırdım. Üniversite yıllarımda da kitap okuma alışkanlığını sürdürdüm.” Kitap satın almak için maaşının bir bölümünü kitaplar için harcadığını aktaran Özdemir, “Yaklaşık 5 bin kitap biriktirdim ve tamamına yakınını okudum. Kitaplarımı artık eve sığdıramıyorum. Evin koridorunda, odalarında binlerce kitabım var. Raflar almadığı için kitapları iki kat yerleştiriyorum. Kitaplarımı yerleştirmek için yer sıkıntım var. Birçok kütüphaneye kitap bağışladım. Okumak isteyen birçok kişiye kitaplarımdan verdim.” dedi. Özdemir, kitaplarını satmayı düşünmediğini, çocuklarına miras olarak binlerce kitaptan oluşan güzel bir kütüphane bırakmayı düşündüğünü belirtti.
MERVE AKGÖZ