ÇİNİLİ CAMİ İÇİN İHALEYE ÇIKILACAK

188

Kütahya’nın simge yapılarından Çinili Cami’nin güçlendirilmesi projesinde yapılacak uygulamalara ilişkin son ayrıntılar görüşüldü. Camideki çalışmalar için yakında ihaleye çıkılacak.

Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca onayları tamamlanan Çinili Cami Güçlendirme ve Restorasyon Projeleri’nin uygulama ayrıntılarının belirlenmesi için yapılan toplantıda gelinen durumu için Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğü ve Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu toplantı düzenledi.
Kentin en önemli simgelerinden biri olan ve mülkiyeti DPÜ’ye ait olan, Merhum Ressam, Neyzen ve Minyatür Sanatçısı Ahmet Yakupoğlu’nun 1973 yılında yaptırdığı Çinili Cami ile birlikte çevresinde bulunan ve cami ile bütünlük sağlayan yapıların korunacağı, cami iç ve dış kısımlarında bulunan çinilerin, cami bahçesinde bulunan şadırvanın hassas bir şekilde korunmaya alınacağı konuları tartışıldı. Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu üyeleri ile DPÜ Yapı İşleri Teknik Daire Başkanlığı personelleri arasında projelerde ve uygulama aşamasında yapılacaklar konusunda uzlaşmaya varıldı. Ayrıca Çinili Cami ihale süreci çalışmalarında son ayrıntılar da ele alındı.
Toplantıda konuşan Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cengiz Işık, uzun bir sürecin sonuna yaklaşıldığını, Çinili Cami’nin güçlendirilmesi ve restorasyonunun tamamlanacak olması ve yapım aşaması için ihale sürecine geçilecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal ve onun nezdinde emeği geçen çalışma arkadaşlarına teşekkürlerini iletti.
Prof. Dr. Kâzım Uysal ise toplantı sonucunda Çinili Cami ve çevresindeki ağaçlar ile şadırvan, ihata duvarı vb. yapılarla ile ilgili yapılacak çalışmalarımızın kesinleştiğini belirterek, katılımlarından ve desteklerinden dolayı Prof. Dr. Işık ve kurul üyelerine teşekkür etti. Rektör Uysal, yakında ihaleye çıkacaklarını ve bu süreçte kamuoyunu yanlış bilgilendiren, süreci bilmeden konuşan kişilere de itibar edilmemesi gerektiğini ifade etti.
Prof. Dr. Uysal ve Prof. Dr. Işık toplantının sonunda, Çinili Cami’nin aslına uygun bir şekilde korunarak güçlendirme ve restorasyon işlemleri neticesinde ibadete açılması için büyük destekleri olan Kütahya Valisi Ali Çelik’in bu sürecin şekillenmesinde en büyük pay sahibi olduğunu ifade ederek Vali Çelik’e teşekkürlerini sundular. İLHAN ASLAN