SAHİPSİZ HAYVANLARA EK BAKIMEVİ AÇILDI

125

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, kapasitesi artırılan Sahipsiz Hayvanlar Bakımevi’nin yeni ünitelerini 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde açmanın mutluluğunu yaşadığını bildirdi.

Işık, Kütahya- Eskişehir karayolu üzerinde bulunan Sahipsiz Hayvanlar Barınağındaki açılış töreninde yaptığı konuşmada, şunları söyledi: “4 Ekim Dünya Hayvanlar Günü kutlu olsun. Kütahya Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günden bu yana sokak hayvanlarımız için ciddi yatırımlarımız oldu. 600 kapasitesi olan bu tesisimizin kapasitesini iki katına çıkardık. Türkiye’de örneği olmayan alttan ısıtmalı bu tesisi şehrimize kazandırdık. Yılda 100 tondan fazla olmak üzere 3 yılda 350 tona yakın kuru mamayı şehrimizin her noktasında hayvanlarımıza dağıttık. Şehrimizdeki hayvansever dostlarımız ve ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte bu tesisi büyütmek için çalışmalarımız devam ediyor. Sokak Hayvanları Koruma Birliği adında bir birlik kuruldu ve tüzüğü yayınlandı. Bu birlikle şehrimizdeki tüm ilçe ve beldelerde sokak hayvanlarımızın tedavi ve bakım hizmetleri yerinde yapılacak.”
Her canın çok kıymetli olduğunu belirten Işık, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu tesisimiz Eskişehir yolu üzerinde 55 bin metrekare alan üzerine kuruldu. 6 veteriner teknikeri, 5 veterinerimiz ve diğer yardımcı personellerimizle birlikte 50’ye yakın çalışma arkadaşımız burada görev yapmaktadır. Daha önce burada 600 hayvan barınabilirken, yaptığımız yatırımlarla bu tesisteki modern üniteyle beraber kapasitemiz binin üzerine çıkmış ve bölgenin en büyük barınağı haline getirilmiştir. Daha önce soba ve elektrikli ısıtıcılarla ısıtılan bölmeler, tamamen yerden ısıtma sistemine dönüştürülmüş olup, 60 metrekarelik yavru köpek evi, bin metrekare yetişkin köpek evi, 40 metrekarelik tam donanımlı ortopedi ameliyathanesi, 5 ayrı bölmeden oluşan toplamda 350 metrekarelik depodan oluşmaktadır. Söz konusu yatırımların böyle özel bir günde hizmete açılıyor olmasını şehrimiz için büyük kazanç sayıyoruz. Barınağımıza bir adet görüntüleme ünitesi ve bir adet ultrason cihazı kazandırdık. 5 Nisan 2019-30 Eylül 2022 tarihleri arasında bu barınakta yapılan kısırlaştırma ve diğer faaliyetlerin rakamlarını özetlemek istiyorum. Bu tarihler arasında 6644 adet kısırlaştırma, 20 bini aşkın tedavi, 2 bin 500 adet de sahiplendirme yaparken, yaklaşık 5 bine yakın hayvanı da doğal ortamına salma faaliyeti gerçekleştirildi. Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Türkiye’nin en modern ve en donanımlı tesisini Kütahya’mıza kazandırmanın onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.”
Sahipsiz Hayvanlar Bakımevi’nin ek tesisinin açılışını, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Necati Gündüz ve Belediye Başkanı Alim Işık birlikte yaptı. HÜSEYİN CAN AKSU