Tarihi Ulu Cami bahçesi çocuk sesleriyle şenlendi

163

Kütahya’da “Çevreme duyarlıyım, değerlerime sahip çıkıyorum” projesi çerçevesinde, Ulu Camii bahçesinde öğrencilere yönelik kültür şenliği etkinliği düzenlendi.

Millî Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokolle öğrencilere yönelik uygulanan proje çerçevesinde etkinlik düzenlendi.
Camilerin çocuklar tarafından sevilmesini ve yaz tatili boyunca camilerin şenlendirilmesini amaçlayan etkinlikte, minare gölgesinde toplanan öğrenciler, survivor parkuru, langırt, çeşitli zeka oyunlarıyla eğlendiler.
İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Diyanet İşleri Başkanlığının gençlere yönelik projeleri olduğunu belirtti.
Bu alandaki kurumların koordinasyonun önemine değinen Demirtaş, şunları kaydetti:
“Bu özel bir proje. Okullarımızdan değerler eğitimi kulüplerimizden seçtiğimiz 12 kız, 12 erkek öğrencimizle projemizi başlattık.
Öğrencilerimiz bir eğitim öğretim yılı boyunca koordinatörlerimizin rehberliğinde kültürel dersler, ziyaretler, eğlenceler ve kitap okumaları yaptılar. Bizim amacımız kendisiyle, çevresiyle, yaratıcısıyla barışık, dini ve milli değerlerine bağlı, birbirini seven, empati duygusu olan, sorgulayan, okuyan, paylaşan nesiller yetişmesine katkı sunmak. Bu anlamda bu proje bir kıvılcımdır. İnşallah farklı okullarda da bu projeyi uygulamak istiyoruz.”
Projenin Kütahya Koordinatörü Cumhuriyet Ortaokulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Mehmet Ali Songür de şunları söyledi: “Öğrencilerimizin bu tür etkinliklerde yer almaları önemli kazanımlar sağlıyor düşüncesindeyiz. Çocuklarımızın tarihiyle ve değerleriyle barışık yaşamaları özel bir önem taşıyor. Okulumuzda yürütmüş olduğumuz rehberlik çalışmaları, akran kaynaşmaları, kültürel etkinlikler, değerlerle ilgili etkinlikler ve daha birçok gezi ve çalışmalarımızla öğrencilerimize gelecek adına önemli davranışlar kazandırmayı amaçlıyoruz.”
Kütahya İl Müftüsü Demirtaş, bir kıvılcım olarak gördükleri projeyi diğer okullarda da denemek istediklerini belirtti.
“Çevreme duyarlıyım, değerlerime sahip çıkıyorum” projesi Kütahya il genelinde 5 okulda yürütülüyor.
Ulu cami bahçesinde bir araya gelen öğrenciler, öğretmenler, koordinatör ve veliler, buradaki etkinliğe katıldı.
Çeşitli hediyelerin takdim edildiği etkinlikte öğrenciler oyunlar oynayarak hoşça vakit geçirdi. UMAHAN ÖZ