Endüstriyel sanayi sitesinin yapımına başlandı

154

Kütahya’da 9 yıl önce kurulan Kütahya Mobilyacılar Birliği (KÜMOB) tarafından Perli Mahallesi’nde endüstriyel sanayi sitesinin temelleri atıldı.

KÜMOB Başkanı Mehmet Aferin, temel atma töreninde yaptığı konuşmada, ”21 farklı sektörde yaklaşık bin 500 kişinin istihdam edileceği, kendi enerjisini üretebilecek sanayi sitemizin bugün 444 adet işyerinin temelini atıyoruz. 2030 yılından sonra Kütahya sanayi sitesinde kentsel dönüşüm kapsamında yıkımlar başladığında işyeri yıkılan ve kendine yer arayan esnaflarımızın kafasını kaldırdığında altın gibi parlayan bir sanayi sitesi olacağız.” dedi.
2013 yılında şehrin dışında bir sanayi sitesine ihtiyaç olduğunu düşündüklerini de belirten Başkan Aferin, şöyle devam etti: “Başlangıçta marangoz ve mobilyacı esnafı için düşünülen sitemizin adı ağaç işleri sanayi sitesi olarak belirlenmişti. Arazi tahsisi için beklemediğimiz 5 yıllık süreçte ahşap ve mobilya sektörlerinin dışında birçok sektörden projemize dahil olmak isteyen esnaf ve sanatkar arkadaşlarımız oldu. Kütahya’ya yakışır ve çevre illere örnek bir sanayi sitesi olacağına inanıyorum.”
AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel ise, temel atma töreninde yaptığı konuşmada şunları kaydetti: ”2013 yılında AK Parti İl başkanıydım. Mehmet Başkan ile o yıllarda görüştüğümüzde sadece marangozlar için bir proje kararı almışlardı. Projeyi çok değerli bulmuştum. Konuyla ilgili olarak Sanayi Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’ın da ciddi bir çalışma ortaklığı olmuştu. Sayın Bakanımıza, Belediye Başkanımıza ve Valimiz Ali Çelik’e katkıları için teşekkür ediyorum. Tamamlandığında Kütahya’mız 21 sektörün faaliyet göstereceği bir sanayi sitesine kavuşmuş olacak. Burada 9 yıl önce bir hayal kuruldu. Mehmet başkan ve yönetim kurulu işin peşini bırakmadan bugünlere geldiler. Hepsini tebrik ediyorum. Hayırlı olsun.”
Kütahya Vali Vekili Aydın Börü de, konuşmasında, ”Temel atma törenleri hep bir umudun, hep bir girişimin başlangıcıdır. En güzel temel atma törenlerinden biri de üretime, girişime ve ileriye yönelik ve ülkemize katma değer oluşturacak temel atma törenleridir. Türkiye 80’li yıllarda bir döviz krizi yaşamıştı. Bunu ancak üreterek, yerli ve milli bir ekonomi ile atlatabilmişti. Tabi ülkemiz o günlerden çok uzakta ama kendi kendine yeten bir ekonomi için bu üretim yerlerinin sayısının artması gerekiyor. İstihdam herşeyden önemli.
Dünyanın sanala gittiği, sanal paranın ve arsaların olduğu bir dönemde Kütahya’da reel bir yatırım yapılmasından dolayı bu yatırımı çok değerli buluyorum. Umarım bu girişim kısa sürede tamamlanır ve Kütahya’mıza değer katar. Hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.
UMAHAN ÖZ