İl Özel İdaresinden Kültür ve turizme destek

612

Kütahya İl Özel İdaresinin ulaşım ve alt yapı hizmetleri, hizmet binaları, okul yapımı gibi hizmetlerinin yanında Kütahya Kültür ve Turizmine destekler sunduğu bildirildi.

Destekler kapsamında Kütahya İl Özel İdaresi tarafından restore edilerek Kütahya Valiliği tarafından Kütahya Kültür ve Sanat Derneğine (KÜSAD) tahsis edilen tarihi Germiyan Beylik Konağında KÜSAD 2018 yılından bu yana hizmet veriyor. Tarihi konakta sanatçılar hem eserlerini yapıyor hem de yaptıkları eserlerini sergiliyor.

Kültür ve turizm çalışmaları hakkında Kütahya İl Özel İdaresi tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Restore edilerek Kütahya Kültür ve Turizmine kazandırılan Kurular konağında UNESCO’nun ‘Yaşayan İnsan Hazineleri’ ödülüne layık gördüğü çini sanatçısı Mehmet Gürsoy’un çini atölyesi bulunuyor. Burada el emeği göz nuru çiniler Mehmet Gürsoy tarafından sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Restorasyonu Kütahya İl Özel İdaresi tarafından yapılan Ispartalılar Konağında Türk el sanatlarının yaşatılmasına katkı sağlayan, sanatsal ağırlıklı eğitim ve üretim çalışmalarını sürdürürken asıllarına sadık kalınarak gelecek kuşaklara aktarılmasına öncülük eden Olgunlaşma Enstitüsü hizmet vermeye devam ediyor.

Sabuncupınar Köyünde İl Özel İdaresi tarafından restorasyonu tamamlanan Sabuncupınar Frig Konaklama Evi, Frig Vadisini ziyaret eden turistleri 2014 yılından bu yana konuk ediyor. 2017 yılında resterasyon çalışmalarına başlanan Kütahya Kalesinin burçlarının yüzde 95’i tamamlanmış olup en kısa sürede tamamlanması hedefleniyor. Ala Ağa Konağı için ise ihale süreci devam etmekte olup sürecin tamamlanmasının ardından resterasyon çalışmaları hız kazanacak. İlimizdeki tarihi konaklarımız İl Özel İdaremizin yaptığı başarılı restorasyon çalışmaları sonrası halkımızın hizmetine sunulmaya devam ediyor.”
MERVE KARAMAN