Kapalı alanlarda sigara denetimi

372

Kütahya’da, bağımlılıkla mücadele çalışmaları kapsamında kafe ve restoranlarda sigara denetimi ve bilgilendirme ziyaretleri gerçekleştirildi.

Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin, İl Sağlık Müdürü İsmail Zehir, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Zafer Kunduz, sağlık ve emniyet personeli ile birlikte Atatürk Bulvarı üzerindeki bazı kafe ve restoranlarda denetim ve ziyaretlerde bulundu.
İşletme sahiplerine, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan, açılır kapanır tavanlı mekanların bundan sonra kapalı alan sayılacağı yönündeki açıklaması konusunda bilgilendirmelerde bulunan Ertekin, birçoğu üniversite öğrencisi olan müşterilerle bir süre sohbet ederek sigara içmenin sağlığa olan zararlarını anlattı.

Ertekin burada gazetecilere yaptığı açıklamada, vatandaşların sağlığı için bağımlılıkla mücadele edildiğini belirtti.

Vatandaşların sağlığı oldukça önemsediklerini dile getiren Ertekin, şunları söyledi:
“Bu konuda Sağlık Bakanlığımızın çok önemli çalışmaları var. Daha çok gençlerin uğrak yerlerinden olan kafe ve pastanelerle ilgili Sağlık Müdürlüğümüz ve emniyet yetkililerimizle beraber denetimlerde bulunduk.

Denetimlerimizde işletmecilerin kurallara uyduklarını gördük. Tabi eksikleri olanlar da var.
Bunlarla ilgili de cezai işlem yapılıyor. Kütahya’da başta valiliğimiz olmak üzere, sağlık ve emniyet müdürlüğümüz olmak üzere vatandaşlarımızın, gençlerimizin sağlığı için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bundan sonra da bu çalışmalarımız aynı kararlılıkla devam edecek.”

Sigara alışkanlığından kaynaklı hastalıklardan Türkiye’de her yıl 100 bin kişinin hayatını kaybettiğini aktaran İl Sağlık Müdürü İsmail Zehir ise, “Tütün bağımlılığı hem aktif hem de pasif içicileri oldukça olumsuz etkilemekte. Bu alışkanlıkların sağlığı etkilemesinden dolayı ülkemizde her yıl 100 bin ölüm meydana gelmekte. Bu oranı azaltmaya yönelik yaklaşık 15 yıldır çalışma yapılıyor.
Bu çalışmalar daha çok kapalı ortamlarda tütün alışkanlığını sonlandırmak amaçlı. Bugünkü çalışmamızla da her farkındalık oluşturmak hem de işletmeleri bilgilendirmek istedik.” ifadelerini kullandı. İLHAN ASLAN