Bu konuşma olmadı sayın vekil!

645

AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, TBMM genel kurulunda yaptığı gündem dışı konuşmada, çevre illerin ilçelerinin Uşak’a bağlanması için halkoylaması yapılmasını istedi. Güneş’in bu konuşması Kütahya’da birçok kesim tarafından tepki ile karşılandı.

Konuşmasında Uşak ilinin özelliklerinden ve öneminden söz eden Milletvekili Güneş, Uşak’ta çok sayıdaki komşu ilçe vatandaşın yaşadığını, mesafeden dolayı yine çok sayıdaki ilçe vatandaşının da Uşak’tan ihtiyaçlarını temin ettiğini söyledi. Uşak’ta yaşayan ilçe vatandaşlarının sayılarını ve ilçelerin kendilerine olan mesafelerini de sıralayan Güneş, “Uşak ilimize daha yakın olan bu ilçelerde oturan bazı vatandaşlarımızın, bu ilçelerin Uşak iline bağlanması yönünde zaman zaman talepleri olmaktadır. Bu talepler az bir kısmın talebi midir, yoksa genelin talebi midir, bilemiyoruz; bunun için kanuni düzenleme gerektiğini biliyoruz. Komşu illerimizin milletvekilleri haklı olarak bunu istemeyecektir. Bu ilçelerde yaşayan vatandaşlarımızın bizatihi kararı daha önemlidir. Bu ilçelerde plebisit yani halk oylaması yapılırsa bizlere, halkın kararına uymak düşer. “Ne faydası olacak?” derseniz: Hizmete erişim kolaylaşacak, bütün hizmetler bir yerden verilecek. Diğer taraftan, hizmetin sağlanması ve kontrolü daha kolay hale gelecektir. Biz burada sadece vatandaşlarımızın talebini dile getiriyoruz. Karar halkımızındır” dedi.

Öte yandan AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş’in açıklamasını ‘talihsizlik’ olarak niteleyen birçok Kütahyalı vatandaş, konuşmaya tepki gösterdi.

Kararı sosyal medya hesabında eleştiren Kenan Uzman isimli işadamı, “Uşak AK Parti Milletvekili Gediz, Simav, Şaphane, Pazarlar ilçelerimiz yetmemiş, bir de Dumlupınar’ı istemiş. Adam kendi şehrimi nasıl büyütürüm diye arayış içinde demek ki! Büyüme çevre illerin topraklarına göz dikerek olmaz, Sayın Vekil Kütahya’da da 3 bin Uşaklı vatandaş yaşıyor. Büyüyecekseniz kendiniz büyüyün. Uşaklı milletvekiline kim cevap verecek? Gerçekten merak ediyorum. Bir de başkaları kendi şehrini büyütmek isterken, düşünceler üretirken, biz hangi düşünceleri üretiyoruz? Şehrimizi büyütmek gibi bir derdimiz var mı? Yok mu? Herhalde cevap verirler” ifadelerini kullandı.

Güneş’e, Kütahya’dan birçok sosyal medya kullanıcısı da tepki gösterirken yerel yöneticilerin bu konuda yapacakları açıklamalar ise merak konusu. İLHAN ASLAN