Kütahya’da Muhammed Mursi’ye gıyabi namaz

667

Kütahya’da, hayatını kaybeden Mısır’ın demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için Ulu Cami’de gıyabi cenaze namazı kılındı.

Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar cenaze namazı önce yaptığı konuşmada, Muhammed Mursi’nin onurlu bir hayat yaşadığını belirtti.Mursi’nin dik duruşuyla mümince bir tavır sergilediğini vurgulayan Hazırlar, şunları söyledi:

“Muhammed Mursi son anına kadar cihat nasıl yapılır bütün insanlara öğretti. Mahkeme salonlarındaki insanlara hep, ‘Biz savaş istemiyoruz, biz sadece insanlık için hayır istiyoruz. Barış ve esenlik istiyoruz’ diyerek tavrının haktan, hakikatten, adaletten, barıştan yana olduğunu ortaya koydu. O mahkemedeyken ve hapishanedeyken de Allah’ın kelamını okumaya devam etti. Onlara dedi ki, ‘Bize Allah yeter.’ O bütün insanlığa aslında sığınılacak yegane merciin Allah olduğunu öğretti. Bugün, mazlumun, mağdurun, hakkın ve hakikatin yanında olan Anadolu insanı da bu onurlu duruşu vefa ile anmak üzere gıyabi cenaze namazı kılıyor.”

Hazırlar’ın kıldırdığı ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşın katıldığı gıyabi cenaze namazı sonrası Kütahya Sivil Dayanışma Platformu (KÜSİDAP) tarafından basın açıklaması yapıldı.Platform adına açıklamayı okuyan Diyanet-Sen Kütahya Şube Başkanı Nazif Kocaçoban, Mursi’ye rahmet dileyerek bütün Müslüman’ları birlik olmaya davet etti.

Yeni bir dünya mümkün diyenlerin seslerini ve güçlerini birleştirmeleri ve gürleştirmelerinden başka bir seçenek olmadığını ifade eden Kocaçoban, “Rabbim yiğitliğine, mücahitliğine, gayretine ve fedakarlığına şahitlik ettiğimiz Muhammed Mursi merhumun şehadetini kabul etsin. Uyuyan 1,5 milyarlık İslam ümmetinin uyanışına vesile kılsın. Rabbim inşallah Onu sevgili habibiyle beraber haşreylesin. Dualarımız onunla beraber. Ümmetin, Onunla aynı yolu yürüyen kardeşlerinin, Mısır halkının ve ailesinin başı sağ olsun.” ifadelerini kullandı. MERVE KARAMAN