Hangisinde samimisiniz?

664

Murat Dağı’nda altın madeni çıkarılması ile ilgili AK Partiden yapılan açıklamada, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu için iptal davası açıldığı bildirildi.

Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu hakkında ortak bir basın açıklaması yapan AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak ve AK Parti Gediz İlçe Başkanı Mesut Yörük, konunun 2017 yılından bu yana yakından takip ettiklerini ve duyulan kaygı sebebiyle 7 Haziran’da Gediz Belediyesi, Uşak Belediyesi ve Karaağaç Köyü tarafından ayrı ayrı yürütmeyi durdurma ve ÇED iptal davası açıldığını belirttiler.
Murat Dağı’nda altın çıkarılması ile ilgili yapılan ortak basın açıklamasında, Anadolu Export Maden Sanayi ve Tic. A.Ş. tarafından ruhsat ile ÇED raporu alındığı duyumunu aldıkları 2017 yılından itibaren konuyu yakından takip ettikleri ifade edildi.

Açıklamayı yapan AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, tartışmanın idari ve hukuki anlamda yeni bir boyut kazandığını belirterek, Murat Dağında kurulacak tesisin dünya standartların üretim yapması için her türlü tedbirin alınacağını kaydetti.

Açıklamasında muhalefeti de eleştiren Tan, şunları söyledi: “Öncelikle şunu belirtelim ki, idari takibimizin yanında yasal süresi içinde yargı yoluna gidilerek Gediz Belediyesi, konuyu beraberce takip ettiğimiz Uşak Belediyesi ve Karaağaç Köyü olarak ayrı ayrı yürütmeyi durdurma ve ÇED iptal davası açılmış bulunmaktadır. Murat Dağında açılması düşünülen bu tesisin araştırma safhasında ana başlıklar itibariyle bölgedeki su kaynakları, kış turizmi açısından önem arz eden Murat Dağı Termal Kayak Merkezi, sahadaki madencilik faaliyeti sırasında yapılacak patlatmalar nedeniyle termal kaynakların kaybolması, deprem bölgesinde bulunmamız sebebiyle zaman içerisinde oluşacak çatlaklardan sızmaların olabileceği, bu bölgenin göçer ve yörüklerin konaklama ve mera alanları içinde olduğu, doğada nadir bulunan kuşların bu bölgede yaşadığı, yine bu bölgenin endemik bitkilerin varlığının son bulabileceği gibi hususlardaki kaygı ve görüşlerimizi önceki yıllarda hazırladığımız raporlarımızda ayrıntılı olarak bildirmiş bulunmaktayız.”

“SİYASİ RANTA ÇEVİRMEK İSTİYORLAR”

“Bütün bunlarla birlikte fizibilite raporu incelediğinde, maden sahası ve kurulacak tesisin, Murat Dağı turizm alanı dışında olduğu, 9 yıl sürecek olan üretimin tamamlanmasından sonra sahanın terkedilme safhasında tekrar ağaçlandırılacağı, bununla birlikte dünyada ve Türkiye’de uygulanan altın çıkarma tekniği ve standartlarıyla üretimin yapılacağı, siyanürün de bazı sosyal medya hesaplarında ifade edildiği gibi derelere ve Gediz Nehrine salınacağı gibi bir durumun olmadığı, aksine, yapılacak tesisteki havuzlarda muhafaza edilerek devir-daimle aynı suyun kullanılacağı, suyun sahaya salınmayacağı, doğaya ve çevreye zararını önleyecek her türlü tedbirlerin alınacağı anlaşılmaktadır. Ülkemizde her yeniliğe karşı çıkan, çevre ve doğa dostuyuz maskesiyle her şeye karşı olan anlayışı ve bu kesim tarafından oluşturulmaya çalışılan menfi algıyı ve siyasi ranta dönüştürülme çabalarını masum görmemiz de mümkün değildir. Yaptıkları beyanatlardaki ikiyüzlülüğü ve tutarsızlığı ifade etmeden de geçemeyeceğiz.”

“MASKELERİNİZİ ÇIKARIP GERÇEK YÜZÜNÜZÜ GÖSTERİN”

Yapılan eleştirilerin samimi olmadığını da ifade eden Tan, şöyle devam etti: “Özünde samimi hissiyatıyla doğa ve çevre dostu olanları tenzih etmekle birlikte, sözde çevre ve doğa dostu görünenler, siyanür karşıtı sahte ve yanıltıcı söylemleri olanlar, Murat Dağındaki altın madeni işletmesinin durdurulmasını talep ederlerken geçtiğimiz haftalarda Kütahya ilimizde bulunan Eti Gümüş Fabrikası’nın açık ocak işletmesi olduğunu ve burada da 30 yıldır aynı şekilde gümüşün siyanür kullanılarak elde edildiğini bile bile bu tesisin çalışması gerektiği doğrultusunda siyasi nutuk attıkları herkes tarafından bilinmektedir. Şimdi bunlara soruyoruz, hangisinde samimisiniz?

Artık çeşit çeşit maskelerini atıp, bu milletin karşısına gerçek yüzleri ve fikirleriyle çıkmalarını tavsiye ediyoruz. İşlerine geldiği gibi konuşan, çelişkili ve tutarsız tavırların memleketimize yapıcı katkısının olmayacağını hatırlatmak isteriz.”

“MURAT DAĞININ KORUNMASI İÇİN GİRİŞİMLERİMİZ DEVAM EDECEK”

“Yıllardan beri yeraltı zenginliklerimizi kullanamadığımızın eleştirildiği ortamda, ülkemizde ki yeraltı zenginliklerinin ekonomimize katkı sağlamasını tabi ki arzularız ve destekleriz. Doğal olarak bütün bu girişimler kanun ve yönetmeliklerle hukuki zeminde yürüyecektir ve yürümektedir. Ancak, Murat Dağı özelinde çok önemsediğimiz bu nadide bölgemizin korunması hususundaki son 2-3 yıldır süren girişimlerimiz bugün itibariyle başlatmış olduğumuz yargı süreci ile devam edecektir. Aynı şekilde idari alanda da denetime ilişkin takibimizin hassasiyetle devam edeceği, Kamuoyuna ve hemşerilerimize saygıyla duyurulur.” HABER MERKEZİ