Başkan Koca: Taşeron kardeşimizin hakları iyileştirilmeli

686

Kütahya’nın Emet Belediye Başkanı Mustafa Koca, kadro kapsamı dışında kalan Emet Bor işçilerinin kadroya alınması ve başta belediyede olmak üzere kadroya geçen taşeron işçilerin ise mevcut şartlarının hızla düzeltilmesi gerektiğini belirtti.
Başkan Koca, hükümetin taşeron işçilere verdiği kadro hakkı ve sosyal hakların işçilere verdiği önemin bir gösterdiği olduğunu belirtti. Koca, ”Hükümetimizin çalışmaları ile taşeron işçilerimize kadro verildi. Kamu iktisadi teşebbüslerinde (KİT) çalışan taşeron işçiler 696 sayılı KHK’nin tümüyle dışında tutulmuştu. Bu kapsamda Emet Bor işletmemizdeki bazı işçi kardeşlerimiz bu haktan yararlanamadılar. Aynı durum katı atık işlerindede var.
İhaleleri hizmet değil yapım ihalesi olduğundan kadro hakkından yararlanamadılar. Belediyemizde ise 69 taşerondan kadroya geçen işçilerimiz var. Onlarla da sendika vasıtası ile 2020 yılına kadar anlaşma yapıldı.Ancak yapılan anlaşmalar ekonomik verilerin çok altında kalıyor. Kapsam dışında bırakılan işçi kardeşlerimiz ile belediyemizde çalışan işçilerimizde kadrolu arkadaşları ile aynı işleri yapıyorlar. O sebeble eşit işe eşit ücret kapsamından bu işçi kardeşlerimizin de sosyal ve ekonomik şartları en kısa sürede düzeltilmelidir. Kitlerdeki kardeşlerimizde kadroya alınmalıdır.
Hukuki ve sosyal alanda birleştirme yapılması gerekiyor. Belediyemizde çalışan 69 taşeron kardeşimizin de haklarının ivedilikle iyileştirilmesi gerekiyor. Bu eksikliklerin ve ekonomik dengesizliklerin hükümetimizce giderileceğine olan inancımız tamdır “dedi. İHA