‘Kur artışı traktör satışlarımızı engellemiyor’

435

Kütahya’nın Aslanapa, Çavdarhisar ve Altıntaş ilçelerinde, traktör satışlarının geçen yılın aynı dönemine göre düşüş gözlenmediği bildirildi.

Özel bir şirkete ait traktörlerin satış temsilciliğini yapan Ali Okumuş, Türk çiftçisinin teknolojik ürünleri yakından takip ettiğini dile getirdi.

Okumuş, “Kütahya’da yıl içerisinde sıfır ve ikinci el olmak üzere 400 traktör satışı yaptık. Özellikle Altıntaş, Aslanapa, Tavşanlı ve Çavdarhisar ilçelerimizde satış oranlarımız oldukça iyi. İç pazar satışlarımızda kur artışından kaynaklanan duraklama söz konusu değil. Çiftçimiz devletine güveniyor ve traktörünü yenilemeye yada ikincisini alamaya çalışıyor. Kütahya genelinde ciromuzu yarı yarıya arttırdık. Böylelikle bu rakamlar bize ciro rekoru getirdi. Türk çiftçisi artık tarımda kullandığı traktöre ve diğer tarım aletlerinin teknolojik olanlarına yatırım yapıyor. 10 yıl önce çift çeker traktör satış oranı yüzde 29 iken şu anda yüzde 60’a çıktı. Satılan her 100 traktörün 80’i çift çeker. Bu çok önemli. Çift çeker demek tarlayı iyi tutan demek, iyi çekiş demek, daha az yakıt tüketimi demek. O yüzden çift çeker olması çok önemli. Sadece yüksek beygir gücü değil, sadece çift çeker değil, lastik oranlarından tutun, kabinli traktöre kadar, yükleyici traktörlere kadar, çiftçimiz artık verimlilik için yatırım yapıyor” diye konuştu. İHA