Kadınlardan pankartlı tepki

453

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde kadınlar ve çocuklar Cumhuriyet meydanında toplanarak çocuk istismarına karşı tepkide bulundular.
Son günlerde yaşanan çocuk istismarları ve kaçırılmaları nedeniyle Tavşanlı ilçesinde kadınlar, bir araya gelerek tepkilerini ortaya koydular.
Ağrı’nın Bezirhane köyünde bayramın ilk günü kaybolan ve cansız bedeni bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir ve Ankara Polatlı’da öldürülen 8 yaşındaki Eylül için Tavşanlı ilçesi Cumhuriyet meydanında bir araya gelen bir grup kadın basın açıklaması yaptı.
Tavşanlı’da yaşan bir grup ev hanımına vatandaşlar da destek verdi.
Cumhuriyet meydanında ellerinde Leyla ve Eylül’ün fotoğraflarının yanı sıra ‘İdam isteriz’, ‘Hadıma Hayır İdama Evet’, ‘Daha kaç tane Eylül yanacak, Daha kaç tane Leyla kavuracak’, ‘Minik bedenime, minik yüreğime dokunma’ yazılı pankartlar taşıyan grup, sık sık ‘İdam isteriz’, ‘Çocuklara uzanan eller kırılsın’, ‘Çocuklar çiçektir…6’DA
koparılamaz” sloganları atarak tekbir getirdiler.
Toplanan kalabalık adına konuşan Saniye Yazıcı, çocuk istismarının başlı başına bir felaket olduğunu belirterek, ” Son zamanlarda ülkemizde yaşanan çocuklarımıza cinsel istismar ve tecavüz olaylarına şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Tavşanlı halkı olarak çok nefret duyduğumuzu bildirmek amacıyla Tavşanlı Cumhuriyet meydanına toplanmış bulunuyoruz.
Gayemiz devlet büyüklerimiz ve yetkililerimize sesimizi duyurmak. Bu olaylarda aile bireyleri olarak evlerimizde çok huzursuz olduğumuzu bildirmek istiyoruz. Artik çocuklarımızı dışarı çıkartamıyor ve eve hapsetmek zorunda kalıyoruz. Bu suçları işleyenleri hapis ettiğiniz gibi suçsuz çocuklarımızı da evlerimize hapis ettirmeyin. Bu tür suçların daha caydırıcı olması için meclise bağlı tüm vekillerimizi idam yasasının müzakere edilip sayın Cumhurbaşkanımızın onayına sunulmasını talep ediyoruz. Bu tür olayları yaşayan ailelere Allah’tan sabır diliyoruz, yanlarında olduğumuzu destekleyeceğimizi ve acılarını biler de anne baba olarak ortak olduğumuzu bildiririz. Bahar kokan çocuklarımızı yıkayıp gömmekten toprak utandı, su utandı insanlık utanmadı” diyerek duygularını ifade etti.
Emine Gündüz ise devlet yetkililerine seslenerek, ” Vatanı korumak çocukları korumakla başlar. Sizler hepinizin geleceği bir gülü ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizlersiniz. Yaparsa bunu devlet baba yapar” dedi.
Açıklamaların ardından kadınlar, olaysız bir şekilde dağıldı. HABER MERKEZİ