Bu işyerinde grev var!

494

Kütahya faaliyet gösteren bir fabrikanın işçileri sendikalaşarak işverenle işçi hakkı ve maaş konusunda anlaşma sağlayamayınca greve gitti. Kütahya’da en son grevin 1991 yılında yapıldığını söyleyen Testif Kütahya İşçi Baş Temsilcisi Erdoğan Uzan, haklarını alıncaya kadar greve devam edeceklerine dikkat çekti.

Kütahya’da üretim yapan bir iplik fabrikasında işçiler haklarını aramak için sendikalaşarak Testif Sendikasını kurdu. İş yerindeki çeşitli sorunlardan dolayı şikayetçi olan işçiler sendikalaşmanın ardından işverenle masaya oturdu. Toplu sözleşme için ilk adımı atan işçiler, işverenle anlaşamayınca grev kararı aldı. Yaklaşık 50 işçi sendika kararıyla Perşembe gününde buyana greve başlarken, gerekli şartlar yerine getirilinceye kadar greve devam edeceklerini dile getirdiler.

Konuyla ilgili konuşan Testif Kütahya İşçi Baş Temsilcisi Erdoğan Uzan, “İş yerindeki bazı problemlerden dolayı 15 Kasım 2017’de sendikalaştık. Testif sendikası ile birlikte toplu sözleşme yolunda ilk adımı attık. Bakanlık tarafından toplu sözleşme hakkı Testif Sendikasına verildi. 2 Ocak 2018 itibarı ile toplu sözleşme müzakerelerine başladık. Sendikamız talep ettiği sözleşmeyi işyerine ve Bakanlığa sundu. İşveren özellikle tamamen kendi tasarladığı bir yol izleyerek 60 gün artı 60 gün içinde sendika ve işçi baş temsilcisine patronun verdikleri sunulmuş emekçi çalışanına verilen hak ve para da anlaşma olmadığı için son gün olan 7 Haziran 2018 perşembe günü grev hakkını kullanmak zorunda kaldı” dedi.

İş yeri mevcudunun 83 kişi olduğuna dikkat çeken Uzan, bazı siyasi partilerin de grev yerine gelerek kendilerine destek verdiğini belirterek, “Greve katılım yarıdan fazladır ve her geçen gün greve katılım artmaktadır. Kütahya en son 1991 yılında grev görmüştür. Bu mübarek günde oruç tutan arkadaşlarımız bile hiçbir zaman grevi terk etmemiştir. İlk 60 günün sonunda devlet adım atmış ve bu durumda da anlaşma olmamıştır. İkinci 60 gündeki görüşmelerde de anlaşma sağlanamayınca işçi grev hakkını istemese de kullanmak zorunda kalmıştır. Grev anlaşma olana kadar devam edecektir” diye konuştu. İLHAN ASLAN