İl Özel İdaresine 11 milyon ek bütçe

454

Kütahya İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, 2018 yılı için hazırladıkları 132 milyon liralık bütçeye 11 milyon lira ek bütçe eklendiğini bildirdi.

Yılmaz, İl Özel İdaresinin Nisan ayı toplantılarının ikinci birleşiminde yaptığı konuşan İl Genel Meclisi Başkanı Musa “İl Genel Meclisi Kasım ayında bütçesini netleştirerek, 132 milyon TL olarak onaylamıştık. 132 milyon bütçe ile ilimizin genelinde neler yapabilir bunların çalışmalarını yaptık. Ocak ve Şubat aylarında, yol, su, alt yapı, üst yapı konularını belirledik. Mart ayı içerisinde de önemli gelişmeler oldu. Her yıl Mart ayında KÖYDES projesi ödenekleri çıkıyor. Bu senede KÖYDES ödeneklerimiz geldi” dedi.

KIRSALA BÜYÜK ÖDENEK

Köy grup yollarının tespiti konusunda çalışma yaptıklarını ve Kütahya’nın 4 bin 500 kilometrelik kırsaldaki yol ağının 970 ile bin kilometre arasında grup yolu olduğunu tespit ettiklerini dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu: “Bu sene gelen ödeneklerde, su ve kanal hizmetleri haricindeki alanlarda yalnızca grup yollarında kullanması gerektiğine dair bir karar var. Bugünden sonra illerimiz duble yolla birbirine bağlandığı ve kırsala da aynı konforun gitmesi yönünde hükümetimiz bir iradesi var. Bizlerde bu anlamda planlamamızı yaptık. 132 milyon lira olarak hazırladığımız İl Genel Meclisi bütçemize ilave olarak 11 milyon TL’lik bir ilave bütçe daha çıkardık. 11 milyon TL’nin 1,5 milyon TL’sini ilçelerde çok fazla sahiplenilmeyen yollarda kullanırken, geriye kalan 9 milyon TL’nin tamamını yol programında kullanacağız. 132 milyon TL Özel İdare bütçemiz, 34 milyon TL KÖYDES ve 11 milyon TL ek bütçemiz var. Kütahya’ya Özel İdare kanalıyla sadece kırsala gidecek hizmetin ödeneği 177 milyon TL’dir. Bu çok önemli bir rakam.

“550 KÖYÜN ALTYAPISINI YÜZDE 99 TAMAMLAMAYI ÖNGÖRÜYORUZ”

Kırsala yatırım ve hizmet etmeye devam ettiklerini ifade eden Yılmaz, şöyle devam etti: “Meclis çalışmalarımızda çok iyi bir ahenk var. 4 yılı tamamladık. 4 yıl boyunca kırsalda Kütahya’mıza çok ciddi anlamda eserler kazandırdık. KÖYDES ve ek bütçe programımızın ilimize hayırlı olmasını diliyorum. Her ilçedeki arkadaşımız titiz bir şekilde çalışıyorlar. Önceliklerimizi tespit ediyoruz. Bu sene KÖYDES projesi ile birlikte, Kütahya’nın 550 köyünün alt yapısının yüzde 99 oranında bitireceğimizi düşünüyorum. Artık geriye çok sınırlı da olsa beldeden köye dönüşen yerleşim yerlerimizin sadece alt yapılarında sıkıntımız var. İleriki dönemde gelen ödenekleri artık çok eskiden kanalizasyon yapıldıysa onları yenileme, bozulan yolları ve bozulan alt yapıyı tamir gibi yerlere harcayacağız. Bu ödeneklerimiz fazlasıyla alt yapıya yeteceği için artık bundan sonra üst yapıyı güzelleştirmek için çalışacağız. Geçen yıl 9 köyümüze sentetik halı saha yaptık. Gençlerimizin ihtiyaçları doğrultusunda hizmetler yapmaya çalışacağız.”

“HİZMETLERE HEP BİRLİKTE SAHİP ÇIKMALIYIZ”

“Köylere her türlü alt ve üst yapıyı götürüyoruz. Ama bir kültürün eksikliğini yaşıyoruz. İki konuda başarısız olduğumuzu düşünüyorum” diyen Yılmaz, “Birincisi sulama konusunda; alt yapıda hizmet yapmamıza rağmen sahiplenme ve istenilen sonucu almada başarılı değiliz. Bu genel anlamda bir kültür sorunu. Suyun kıymetini nedense bilmiyoruz. Ama ilimizin dışına çıktığımızda suya çok farklı bir değer verildiğini ve sulama tesislerinin ne kadar gözü gibi korunduğunu gözlemliyoruz.

İkinci sıkıntımız ise, köylerimize çok ciddi hizmetler götürüyoruz ve mali külfeti gerçekten çok fazla. Fakat tam istenildiği gibi ve gönlümüzden geçtiği gibi bu yatımlar sahiplenilmiyor. Kütahya’mızın yüzde 56’sı ormanlardan oluşuyor. Bizim köylerimizin yarıdan fazlası orman köyü. Böyle olunca yollarımızı standartlara göre yapıyoruz. Basit bir örnek verirsem; Yunaklı diye bir köyümüz var ve orada kalan insan sayımız 17. Biz buraya merkez ilçe olarak 17 nüfusa 9 kilometrelik yol götürdük. Maliyeti 1 milyon TL. Yani hane başı 100 bin TL’nin üzerinde bir yatırım yapmış oluyoruz. Oradaki insanlarımızda bizim uç köylerimizden birisi. Biz bunu insana ve köylüye verilen değer olarak bakıyoruz. Son günlerde genel merkezimizin talimatı ile köylerimizi gezdim. Oradaki yolumuz gitmiş. Bunun sebebi çok açık ve net. Orası orman bölgesi olduğu için ormanlarımızdan kesim yapılıyor. Haliyle bunların taşınması için ihaleye veriliyor. Buraya kadar her şey normal. O yolların taşıma kapasitesi 25 ile 30 ton. Normal araçlarla taşıma işlemi yapılsa yollarımızda hiçbir zayiat verilmemiş olacak. Yollarımızın tamamı tahrip edilmiş. Bu sene tekrar o yolları yapmak zorundayız. Ama buradan yük taşıyan vatandaşların hiçbir katkısı olmuyor. 25 ton taşınacağına 45-50 tonluk taşıma yapılıyor. Jandarma Komutanımızla görüştüm. Burada denetimler daha sık yapılırsa herkes hakkıyla kazanır. Komutanımıza da teşekkür ediyorum gerekli denetimlerin yapılacağını söylediler. Ama bir kurumumuzun bu hususta duyarsız olduğunu düşünüyorum. Bu ihaleye verilen taşıyıcıları denetlemek Orman Bölge Müdürlüğünün de görevi. Yolun maliyeti çok yüksek. 1 kilometrelik sıcak asfaltın maliyeti 225 bin TL. Bu çok önemli ve bu konuda destek bekliyoruz” diye konuştu.