Yeni fidanlar için tohum takviyesi

614

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü Tavşanlı Orman İşletme Müdürlüğü Tunçbilek Şefliğinde ormanları gençleştirme çalışması kapsamında karaçam tohumları toprakla buluşturuldu.

Tunçbilek Orman İşletme Şefliği sorumluluk alanında bulunan 313 nolu karaçam tensil bölmesinde 24.9 hektarlık sahaya 160 kilogram tohum takviyesi yapıldı.

Bölge Müdürü Adnan Kayım, “Kütahya Orman Bölge Müdürlüğünce gençleştirme çalışmalarının hızla devam ettiğini söyledi. Kayım; “Orman varlığının sürekliliğini sağlamak maksadıyla gençleştirme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2017 yılında olduğu gibi 2018 yılında da programlarımız dahilinde çalışmalarımız devam edecek. Zamanında ve gerekli müdahalelerle karaçam ormanlarımızın geleceğini güvence altına alıyoruz” dedi.

Tunçbilek Şefi Zeynep Aksu ise “Doğal gençleştirme programında bulunan 313 nolu bölmenin Çkcd2 ve Çkcd3 meşçerelerinde toplam 24.9 Ha’lık alanda tohumlama kesimi yapıldı. Sahada daha sonra diri ve ölü örtü temizliği yapılarak 2018 yılının Şubat ayında Ha.’da 5-6 kg olmak üzere toplam 160 Kg karaçam tohumu gerekli işlemler yapılarak sahaya atıldı. Ekilen tohumların Nisan – Mayıs ayında çimlenmesi bekleniyor” şeklinde konuştu.
Yapılan çalışmalar ile orman köylülerine üretim ve arazi hazırlığı olmak üzere 120 bin lira kaynak sağlanmıştır.