Öğrenciler ikinci döneme süt içerek başladı

510

Kütahya’da, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı ikinci dönemi, Okul Sütü Programı ile başladı.

Yarıyıl tatilinin ardından ders başı yapan ilkokul öğrencileri ilk derslerine ’süt’ ile başladı. Okul Sütü Programı kapsamında, il genelindeki anaokulu ve ilkokul öğrencilerine süt dağıtıldı.

Mehmet Çini İlkokulunda süt dağıtımı için düzenlenen törende, Vali Yardımcısı Arif Yalçın, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit ve İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammet Ender Gümüş, öğrencilere süt dağıtımını yaptı.

Öğrencilerle sohbet eden Yalçın, Başyiğit ve Gümüş, süt içmenin faydalarını da anlattı.

Başyiğit, burada yaptığı açıklamada, süt dağıtımını başlattıklarını söyledi.

Milli Eğitim bakanlığını, Sağlık Bakanlığı ve İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile birlikte yürüttüğü okul sütü programının devam ettiğini belirten Başyiğit, “Program kapsamında, çocuklara süt içme alışkanlığı kazandırmayı amaçlıyoruz. Çocuklarımızın sağlıklı büyüme ve gelişmeleri ile yeterli ve dengeli beslenmelerine katkıda bulunmak amacıyla ilimiz genelindeki tüm anaokulu ve ilkokullarımızda süt dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Süt dağıtımını pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri ikinci teneffüste gerçekleştireceğiz. İlimizdeki 155 okulda 33 bin 71 öğrenciye toplamda 1 milyon 388 bin 982 adet okul sütünü ikinci dönem dağıtmayı planlıyoruz. Velilerimiz izin verdiği, süt içme alışkanlığı olan 200 mililitre ambalajlı okul sütünü dağıtımına bugün başladık.”

Öğrenciler de süt içmenin gelişimlerine katkıda bulunduğunu ve süt içmeyi sevdiklerini ifade ettiler.