Genç Gönüllüler Çalıştayı yapıldı

692

Pendik İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği (PİHMED) tarafından yürütülen ve İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen, “Genç Gönüllüler Projesi” kapsamında İstanbul’un Pendik ilçesinde faaliyet gösteren 16 imam hatip lisesinden 160 öğrenci Kütahya’ya geldi.

“KÜTAHYA’YI İYİ GÖZLEMLEMELİSİNİZ”

Kütahya Belediyesi Sosyal Tesislerinde düzenlenen çalıştaya Kütahya protokolü de, Genç Gönüllüler projesi çerçevesinde seminer, çalıştay ve kamp organizasyonu için Kütahya’ya gelen öğrencileri programlarının üçüncü gününde yalnız bırakmadı.

Kütahya’nın kadim bir şehir olduğunu belirten Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, “Kütahya 7 bin yıllık tarihi geçmişe sahip kadim bir şehir. Sanatıyla, kültürüyle adeta bir açık hava müzesi. Sadece merkez değil tüm ilçeleriyle beraber, çininin, sanatın, termalin başkenti olarak görüyoruz. İnşallah siz bu kısa sürede bunları bizzat görerek Kütahya’nın belli bir bölümünü tanımış olacaksınız. Evliya Çelebi biliyorsunuz Kütahyalı. Onun Kütahya ile ilgili kaleme aldığı bir yazısı var. O dönemde bu coğrafyada 250 şehirden bahsediyor ve ilk 10’a giren şehirlerden bir tanesi Kütahya. Hem Selçuklu döneminde, hem de Germiyan Beyliği’nin başkentliğini yapmış. Sinop’tan İzmir’e kadar uzanan bölge bulunduğunuz şehirden tam 130 yıl boyunca yönetilmiş. Böyle bir şehirde bulunuyoruz. Kütahya’nın her sokağında, her caddesinde tarihe uzanan güzellikleri muhakkak göreceksiniz. İnsanların birbirini tanıdığı, birbirine saygı gösterdiği, selam verdiği bir şehir. Yaşadığınız şehirde kültür, sanat ve sanatçısı varsa şehir daha da anlam kazanır. Biz son dönemlerde 2 yıllık bir çalışmanın neticesinde UNESCO’da Yaratıcı Şehirler Ağına girdik. Zanaat ve Halk Sanatları dalında, özellikle çini dalında dünyadaki 180 şehirden bir tanesi Kütahya oldu. Türkiye’den sadece Gaziantep vardı, ikinci şehir Kütahya oldu. Ardından İstanbul ve Hatay farklı dallarda girdiler. Dünyada 2 milyonun üzerinde şehir olduğunu düşündüğünüz zaman onlardan bir tanesi özellikle bizim dalımızda 37 şehirden biriyiz. Böyle bir şehirde bulunuyorsunuz. Bunu bu şekilde gözlemlemenizi sizlerden rica ediyorum” diye konuştu.

“KÜTAHYA GÖNÜLLERİN BİRLEŞMESİNE VESİLE OLACAK”

160 öğrenciyi Kütahya’da ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Sizleri ilimizde görmekten büyük mutluluk duydum. İçişleri Bakanlığımızın bir projesi kapsamında ilimizin tercih edilmesi de bize bir gurur kaynağı oldu. Kütahya’mız bu tür faaliyetlerde inşallah gönüllerin birleşmesine vesile olacak bir yer olacak” dedi.

Öğrencilere sunulan imkanların önemine dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir Kütahya hakkında bilgiler verdi, bulunduğu coğrafyanın kıymetine vurgu yaptı. Çalıştaya ev sahipliği yapmanın gurur kaynağı olduğunu da ifade eden Vali Nayir, “Sizlerin okuduğu okullarda, sizlerin okuduğu sınıflarda aşağı yukarı 40 sene önce bizler de okumuştuk. Bizlere bu imkanlar tanınmamıştı. Farklı yerlerde çalıştay yapmak, farklı arkadaşlarla bir araya gelmek, farklı coğrafyaları tanımak gerçekten büyük bir nasip, büyük bir fırsat sizler için. Ümidimiz olan gençliğimizin Kütahya’mızda gönülleri birleştirecek bir tarzda geleceğin neslini, yetkililerini, liderlerini yetiştirecek bir çalışma içerisinde bulunması bizlere gerçekten gurur veriyor. Bu coğrafya gerçekten özel bir coğrafya. Osmanlı’nın kuruluşuna, Kurtuluş Savaşı’mızın önemli kısımlarına şahitlik etmiş bir coğrafya. Dolayısıyla bizler bu coğrafyada hizmet verenler olarak bu coğrafyada bulunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İnşallah siz bu çalışmanın yanında ilimizi tanıyıp, ilimize dost olarak buradan ayrılacaksınız” diye konuştu.

“PENDİK VE KÜTAHYA ARASINDAKİ GÖNÜL KÖPRÜSÜ DAHA DA GELİŞSİN”

Pendik ile Kütahya arasındaki ilişkiye değinen ve 2017 yılının Aralık ayında Pendik İmam Hatip Lisesi 1993 mezunlarının destekleri ile Kırklar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesine kurulan kütüphaneden söz eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Pendik’in Kütahya’mıza özel bir ilgisi var. Daha önce de bir imam hatip lisemize Pendik’in desteğiyle güzel bir kütüphane açmıştık. Oradaki öğretmenlerimiz gelmiş, Kütahya ile bir gönül bağı kurmuşlardı. Bugünkü çalıştay ikinci adım. Diliyoruz ki bu adımlar devam etsin, Pendik ve Kütahya arasındaki gönül köprüsü daha da gelişsin” dedi.

Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, Kütahya İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, bazı daire müdürleri ile öğrenciler katıldı.