“Vatandaş devletin kapısından onurlanmış olarak ayrılacak”

946

Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, ‘tanışma ve değerlendirme’ toplantılarının 4.’sünü Kütahya’nın Şaphane ilçesinde gerçekleştirdi. Vali Nayir toplantıda, 12 köy muhtarı ile 7 mahalle muhtarını kurum müdürleri ile bir araya getirdi.
Vali Ahmet Hamdi Nayir başkanlığındaki toplantıya Şaphane Kaymakam Vekili Oltan Bayraktar, Şaphane Belediye Başkanı Rasim Daşhan, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Uğur, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik ile bazı daire müdürleri ve muhtarlar katıldı.

“DAHA İYİSİ İÇİN HEDEF BELİRLİYORUZ”
Kütahya için en iyisini hedeflediklerini aktaran Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Muhtarlarımız mahalle ve köylerini temsil eden seçilmiş kişiler oldukları için yaptığımız bu görüşmeleri ilçenin, mahallenin, köyün tümüyle yaptığımız bir görüşme olarak kabul ediyoruz. Yürüttüğümüz hizmetlerde temel gayemiz; insanımızın mutluluğu. Onların günlük ihtiyaçlarının giderilmesinde daha fazlasını sağlayabilmek, daha iyi eğitim imkanı, daha iyi sağlık imkanı sunabilmek, altyapıyı daha elverişli hale getirebilmek. Devlete ait her konuda daha iyisini yapmak için hedefler tayin etmeye çalışıyoruz. Dolayısıyla bu kamusal faaliyetleri yürütürken öncelik verip dikkate almamız gereken muhtarlarımız olmalı. Bu konudaki önderimiz de Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan. O’nun açtığı yolda, göstermiş olduğu çizgide muhtarlarımızla bir araya gelmeyi bir görev sayıyoruz. Bu görev bizim için önemli; yürüttüğümüz çalışmaları daha iyiye götürmenin bir yolu olarak kullandığımız hususlardan biri. Bizlerin kapısı daima herkese açık olacak, olmalı. İnsan odaklı çalışacağız, şeffaf olacağız, vatandaşı dinleyeceğiz. Kaymakamıyla, belediye başkanıyla, üniversitesiyle, Sivil Toplum Kuruluşları ile birlik ve beraberlik içerisinde hareket edecek, ortak çalışmalar yürüteceğiz” dedi.

“VATANDAŞ DEVLETİN KAPISINDAN ONURLANMIŞ OLARAK AYRILACAK”
Vatandaşın kamu kurumlarında değer gördüğünü, devlet tarafından önemsendiğini bilmesini isteyen Vali Ahmet Hamdi Nayir ‘güler yüzlü hizmet’ talimatı verdi. Vali Nayir, “Makamlar mevkiler hepsi geçici. Kamu yönetiminde bulunan herkes problem çözmek için vardır. Sorunları çözmek için elimizdeki imkanları en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Bu yüzden herkesin hedefi olmalı. Devlet kapısına gelen kişinin güler yüzle karşılandığı ve öyle uğurlandığı bir yapıyı oluşturmak zorundayız. Dolayısıyla biz hedefi olmayan bir memur istemiyoruz, amir hiç istemiyoruz. Kişiler bundan önce yapılan çalışmaları da kendine basamak yapıp daha iyisini arama gayretinde olmalıdır. Devlet milleti için var. Şeyh Edebali’nin dediği gibi; “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” felsefesi bizim devlet idaresindeki en önemli felsefelerimizden biri. Devlet yürüttüğü her faaliyette milletini düşünecek, insan odaklı çalışacak. Her şeyden önce devletin asık suratı değil, gülen yüzü olacak. Kapımıza gelen herkes o kapıdan onurlanmış olarak ayrılacak” dedi.

“EN ÖNEMLİ GÖREVİNİZ: DEVLETE OLAN SAYGIYI ARTIRMAK”
15 Temmuz’da devletine sahip çıkan milletin, devlete olan saygı ve sevgisinin artırılması noktasında özverili bir çalışma isteyen Vali Nayir, “Bu konuda önemli mesafe aldığımıza inanıyorum. 15 Temmuz’da bir bela yaşadık hep beraber. Sayın Cumhurbaşkanımızın, “Milli iradeye karşı bir saldırı, bir ihanet var. Milletin devletine sahip çıkma zamanı. Meydanları doldurun” dediğinde hiç beklenmedik bir korkusuzluk ve süratle, tanklara karşı terlikle gencimiz, yaşlımız, kadınımız ortaya çıktı. Bu şunu gösterdi; devlet ile millet arasındaki bağlar güçlenmiş. Milletin devlete olan saygısı, sevgisi ve bağlılığı artmış. Bunun çok açık bir örneğini gördük. Bu saygıyı, sevgiyi ve bağlılığı geriye götürmemek birinci görevimiz ve duyguları artırmak ikinci görevimiz. Yapmış olduğumuz çalışmaları anlatabilirsek bunun karşılığı var. Vatandaşımız daha iyisine layık ancak geldiğimiz nokta iyi, bunu insanımıza anlatabilmeliyiz. Devletin bütün imkanlarını insanı için seferber ettiğini vatandaşla paylaşmamız lazım” ifadelerini kullandı.

“GÖÇÜ TERSİNE ÇEVİREBİLİRİZ”
Göçün önüne geçmek için kırsal alandaki koşulların iyileştirildiğini ve çalışmaların hızla devam ettiğini belirten Vali Nayir, “Gayemiz kırsal alanda nüfusu tutabilmek. Kırsal alandaki nüfus bizim gelecek garantimizdir, istihdamın önemli bir çözümüdür. Hizmeti etkili şekilde götürebilirsek bu gidişi tersine çevirebiliriz. Şehirde ne varsa köyümüzde de onlar olursa biz bu yapı içerisinde elimizden geleni daha iyi hale getirmemiz mümkün olur. Bir hevesle gidilip bir daha da dönmeye utanılan gidişler var kırsalda. Bizler, tarım, hayvancılık ve orman kapasitesi olan yerlerde kamu olarak bunu daha etkili şekilde değerlendirip bize düşen görevi yaparsak ilk etapta göçü durduracağımızı daha sonra da göçü tersine çevireceğimizi düşünüyoruz. Bu konuda da muhtarlarımıza önemli görevler düşüyor” dedi.

Vali Ahmet Hamdi Nayir’in konuşmasının ardından mahalle ve köy muhtarları, sorunlarını ve taleplerini paylaştı. Muhtarlara tek tek söz veren Vali Nayir, sorunların gecikmeden çözümünü istedi ilgili kurum müdürlerine talimat verdi.
Toplantı sonrası Çalışma ve İş Kurumu Kütahya İl Müdürlüğü ile Şaphane Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü arasında yapılan protokol gereği Kızılay hizmet binasında düzenlenen ‘Reçel ve Marmelat Yapımı Elemanı’ kursunu başarıyla bitiren kursiyerlerin sertifikaları Vali Ahmet Hamdi Nayir ile protokol üyeleri tarafından verildi.
Açıköğretim Lisesi mezunlarının diploması da Vali Ahmet Hamdi Nayir tarafından verildi.
Toplantı, Türk Kızılayı’na desteklerinden dolayı Vali Ahmet Hamdi Nayir’e plaket takdimiyle sona erdi.
Vali Ahmet Hamdi Nayir muhtarlar toplantısının ardından Dostel Alüminyum Sülfat Sanayi Fabrikası’nda incelemelerde bulundu.