AK Parti Kütahya Teşkilatlarının referandum için hazır olduğu bildirdi

2238

Hedef yeni bir rekor

AK Parti İl Başkanı Ali Çetinbaş ve beraberindeki heyet gazetemize nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette referandum süreci ile alakalı gazetemize özel açıklamalarda bulunan Çetinbaş, Kütahya olarak hedeflerinin 2007 referandumunda alınan yüzde 81 oy oranının üzerinde bir oy almak olduğu bilgisini paylaştı.

Çetinbaş, İl Başkan Yardımcıları Remzi Günay, Hayri Öz ve Mehmet Er ile birlikte gazetemize bir nezaket ziyaretinde bulundu. Çalışmalar hakkında Kütahya Zafer Gazetesi kurucusu Kamil Uludoğan’dan bilgiler alan Çetinbaş, yayın hayatımızda başarılar diledi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Uludoğan da Çetinbaş ve ekibine teşekkür etti.

Ziyaret esnasında referandum süreci ile ilgili özel açıklamalarda da bulunan Çetinbaş, “Bilindiği gibi TBMM’den iki tur halinde geçen 18 maddelik Anayasa değişikliği paketi Sayın Cumhurbaşkanımızın onayına hafta sonu itibariyle sunuldu. Sanırım Nisan ayı içerisinde bir halk oylaması gerçekleşecek.” dedi.

REFERANDUMA HAZIRIZ

AK Parti teşkilatları olarak bir seçimin ardından hemen diğer seçime hazırlık yaptıklarını ifade eden Çetinbaş, şöyle konuştu: “Biz AK Parti Kütahya Teşkilatları olarak biten bir seçimin ardından hemen yeni bir seçim için hazırlanırız. Bu bizim yapımızda var. Bunun için bütün eksikliklerimizi tamamladık. Seçim Koordinasyon Merkezimizi il ve ilçelerimizde tesis ettik. İl Hukukçularımızı, Tanıtım ve Medya ile Sosyal Medya takipçilerimizi bu manada hazırladık. Neticesinde, Nisan ayında yapılacak referandumda hem Kütahyalı hemşehrilerimizin hem de aziz milletimizin üzerinde taşıdığı ferasetle en doğru kararı vereceği kanaatindeyim. Elbette bu bir seçim değil bir halk oylaması. Bu manada partimizin paydaşları var. Çeşitli sivil toplum kuruluşları, Ticaret Odaları, sendikalarla birlikte hareket edebiliriz. Onların ortaya koyacakları katma değeri önemsiyoruz.”

MHP’NİN TAVRINI MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUM

MHP’nin referandum için sergilediği tavrı da değerlendiren Çetinbaş, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Milliyetçi Hareket Partisinin Anayasa değişikliği ile ilgili halk oylamasında göstermiş olduğu tavrı bir yerel siyasetçi olarak memnuniyetle karşılıyorum. Bu manada Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’ye şükranlarımı sunuyorum. Elbette onlar da bu seçim kampanyasını gerçekleştirecekler. Bu, birlikte bir seçim kampanyası yapacağımız manası taşımaz. Bizler Adalet ve Kalkınma Partisi teşkilatları olarak, bütün seçimlerde olduğu gibi kendi seçim kampanyamızı yürüteceğiz, Milliyetçi Hareket Partisi de kendi seçim kampanyasını yürütecek. Neticesinde insanların birbirine nezaket sınırlarını aşmadığı, siyasi nezaketin üt sınırda olduğu, edep ve hayanın ön plana çıktığı bir seçim kampanyası dönemi olmasını cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.”

CHP HALKA RAĞMEN SİYASET YAPIYOR

CHP’nin referandum tavrını ve siyaset anlayışı konusunda da değerlendirmelerde bulunan Çetinbaş, “Cumhuriyet Halk Partisinin tavrını da değerlendirecek olursak, benim siyaset yaptığım bütün dönemde gördüğüm gibi, CHP halka rağmen, halkımızın inançlarına ve değerlerine rağmen siyaset yapmaya devam etti. Elbette bu Anayasa değişikliğine kendi siyasi algı ve öngörünüze göre karşı çıkabilirsiniz. Ancak meclisten geçen bu Anayasa değişikliği, Sayın Başbakanımızın bir ifadesi var; 367’yi geçen bir oy oranı olsa bile biz halka soracağız.’ Sayın Başbakanımız neden öyle diyor, İşin gerçek sahibi, bu milletin çocukları karar versin, yarın başka vesayet sahipleri bu değişiklikle alakalı bir meşruiyet sorgulaması yapmasın diye öyle söylüyor. İki tur oylama yapılırken kürsüyü işgal etmek, kendisini, hitap ettiği kürsüye bağlamak, oy kullanılan alanda dakikalarca girip düşünmek. Bunlar Türkiye Cumhuriyeti dışından bakıldığında Türk siyasetinin itibarini zedeleyen hareketler. Şimdi hodri meydan, halkımız ne söylerse bizim başımızın tacıdır. Biz ona göre siyaset yaparız.” diye konuştu.

BUNDAN SONRAKİ SEÇİMLER ÖNEMLİ OLMASIN DİYE BU REFERANDUM ÖNEMLİ

Nisan ayında yapılacak referandumun yapılacak olan seçimlerin çok önemli olmaması için önemli olduğunu vurgulayan Çetinbaş, “Biz, ne zaman ihtiyaç duysak halkımızı hep yanımızda gördük. Her seçimin, her referandumun önemli olduğu gerçekliği ile seçimlere gittik. Bu seçim için şöyle diyorum. Bundan sonraki seçimlerin bu kadar önemli olmaması için bu referandum çok önemli. Vesayet odaklarını ortadan kaldıracak. İstikrar en önemli unsur, istikrarın sürmesi, ancak tek başına halk tarafından seçilmiş hükümetlerin işbaşında olmasıyla gerçekleşiyor. İşte 1994, 1999, 2001’e varan süreçleri hep birlikte gördük. En son 7 Haziranda ortaya çıkan sonucu gördük ve 1 Kasım seçimlerinin yapılmasına neden oldu.” ifadelerini kullandı.

TEK ADAMLILIK SÖZ KONUSU DEĞİL

“Yapılacak referandumla öyle bir tek adamlılık da söz konusu değil” diyen Çetinbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çünkü yetkiyi millet 2 sandık arası için veriyor. Yani 5 yıl için yetki veriyor. Beğenmezse bir başkasını seçer. Dolayısıyla bugün milletin kendi yönetiminde söz sahibi olması için değişikliği istiyoruz. Sonrası ne olur şeklindeki soru ile de karşı karşıyayız. Halka güvendiğimiz için bizim öyle bir merakımız da endişemiz de yok. Dolayısıyla halktan kopmayız ve ona göre siyaset yaparız. 7 Haziran seçimlerinde yüzde 41 gibi bir oy aldığımızda CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “AK Partinin karşısına yüzde 60’lık bir blok var” demişti. O zaman buyur seç, diye sorarlar adama.”

HEDEFTE YENİ BİR REKOR VAR

AK Partinin bugüne kadar girdiği bütün seçimlerde en yüksek oyu Kütahya’da 2007 yılında girdiği referandumda yüzde 81 oranında oy aldığını, hedeflerinin bu referandumda bu oranı geçmek olduğunu da kaydeden Çetinbaş, “Seçim kampanyamız henüz netleşmedi. Ancak kampanya süresince de pozitif dil kullanacağız. Kampanya sürecinde korku siyasetinden uzak duracağız. Hizmet siyasetini anlatıp hizmet siyaseti ile ilgili propaganda yapacağız.” ifadelerini sözlerine ekledi.