Ulu Cami’de geleneksel ‘ümmet iftarı’

398

Kütahya’da, tarihi Ulu Cami’de yer sofrası kurularak gerçekleştirilen iftar programında vatandaşlar hurma, su, ayran ve simitle iftar yaptı.

İHH Kütahya İnsani Yardım Derneği öncülüğünde, geleneksel hale getirilen ve birlik ve beraberliği pekiştirmek amacıyla “Ümmet İftarı” bu yıl da düzenlendi.
Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği iftarın menüsü de oldukça sade oldu. Vatandaşlar hurma, su, ayran ve simitle iftar yaptı.
Geleneksel hale getirdikleri “Ümmet iftarı” ile ramazanın manevi atmosferini vatandaşlarla birlikte yaşamak istediklerini belirten Dernek Başkanı Mustafa Yenipazar, “Ümmet İftarı” ile ramazanın manevi atmosferini birlikte yaşamak istediklerini söyledi.
Yenipazar, şunları kaydetti: “Çok sıkıntılı ve acılı gülerden geçtiğimiz bu dönemde ramazan rahmetiyle, bereketiyle ve tüm güzelliğiyle geldi. Milletimizin moral ve motivasyon noktasında toparlanmamıza vesile oldu. Bizim her sene geleneksel hale getirdiğimiz ve adına ‘ümmet iftarı’ olarak adlandırdığımız iftar programımızı bu yıl da gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Birçok kardeşimiz, zaten bekledikleri bir iftar olduğunu ifade ettiler. Rabbimizden ramazanın tüm dünyaya sağlık, afiyet, huzur ve bereket getirmesini temenni ediyorum. Özelde de milletimizin başında dolaşan bu dumanlı bulutların bir an önce dağılmasını, yeniden o aydınlık günlerin gelmesini çok hızlı bir şekilde bize gelmesini diliyorum.”
İftar, depremde hayatını kaybeden vatandaşlar için dua edilmesinin ardından sona erdi.
Programa, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. MERVE AKGÖZ