Diyanet-Sen’den Danimarka’daki Kuran-ı Kerim ve Türk bayrağına yapılan saldırılara sert tepki

165

Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası (DİYANET-SEN) Kütahya Şube Başkanı Ülfet Balon, Danimarka’da Kur’an-ı Kerim ve Türk bayrağına yapılan saldırıyı sert bir dille lanetledi.

Yapılan saldırının kabul edilebilir olmadığına vurgu yapan Balon, şunları söyledi: “Danimarka’da Türk Büyükelçiliği önünde kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e ve şanlı bayrağımıza karşı yapılan aşağılık saldırıyı lanetliyoruz. Bu eyleme izin veren Danimarka yetkililerini ve polisini şiddetle kınıyoruz. Dini ve milli değerlerimize yapılan bu hadsiz saldırılar kesinlikle kabul edilemez. Başta Danimarka makamları olmak üzere uluslararası yargı kurumlarını bu provokatif eylemlere karşı göreve çağırıyoruz. İsveç’te yaşanan benzer olayların ardından Danimarka’da da kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in ve bayrağımızın yakılmasının ve her iki olayda da İsveç ve Danimarka polislerinin bu alçak eylemlere izin vermesi kabul edilemez. Bu yaşananlar İslam’a, kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e ve bayrağımıza karşı nefret eylemleridir ve insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Bu alçak saldırılara izin veren bütün ülkelerin yetkilileri derhal bu akıl tutulmasından dönmelidir.”
Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e yönelik alçakça bir eyleme izin veren Danimarka Hükümeti’ni ve polisini kınayan Balon “Danimarka hükümeti düşünce özgürlüğü bahanesi ile milyonlarca Müslümanın değerlerine, kutsal kitabına saygısızlık edilmesine Şanlı Türk bayrağının yakılmasına izin veriyor. Müslümanlar olarak yapılan bu alçakça saldırıyı lanetliyoruz. Teröre desteğin, kutsal değerlere saldırının bahanesi kesinlikle düşünce özgürlüğü olamaz. Avrupa bu köhnemiş zihniyetten derhal vazgeçmelidir.”
Avrupa’da terör seviciliğinin ve İslamafobinin her geçen gün tırmandığına da dikkati çeken Balon, “İslamofobi ve teröre destek Batı’da adeta siyasi bir endüstri haline gelmiş bulunuyor. Bu endüstri gerçekleri perdelemek, hakikatleri çarpıtmak, teröre desteğini meşrulaştırma amacına hizmet etmektedir. Teröre destek verenler bilmelidir ki destekledikleri terör bir gün kalkıp kendilerini de vuracaktır. Batı, ya Müslümanlarla birlikte yaşamayı değerlerine saygı göstermeyi öğrenecek ve Müslümanları kabullenecek ya da etrafına yüksek duvarlar öre öre adeta bir zindana çevirdiği karanlık ülkesinde cehennem yalnızlığına mahkûm olacaktır.” diye konuştu.
İslam’ın sevgi ve merhamet dini olduğunun altını çizen Balon, sözlerini şöyle tamamladı: “Bizler Hz. Musa’ya da, Hz. İsa’ya da sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’e de (SAV) kutsal kitabımız Kur’a-ı Kerim’e de kimsenin hakaret etmesine izin vermeyiz. Müslümanlar olarak tahriklere gelmeden sağduyu ve aklıselim ile Avrupa’nın bu saldırgan, provokatif tavrına karış da dik durmalıyız. Ancak şu da bilinmelidir ki Yüce Kitabımıza, Peygamber efendimize (sav) Bayrağımıza yapılan saldırılar karşısında hiçbir Müslüman sessiz kalmayacaktır. Tüm Müslümanlardan bu tür tahriklere sağduyu ve İslam dininin bizlere öğrettiği hassasiyetle yaklaşmalarını rica ediyoruz. Bizler sevgi ve merhamet dini İslam’ın temsilcileriyiz.” ŞENAY AYDEMİR