“Başarı Hikâyeleri”nde öğrencilerle buluşan Vali Ali Çelik: İşin kahramanı ve oyuncusu sizsiniz

471

Vali Ali Çelik, Yeni Bir Hayat Yeni Bir Nefes Derneğinin düzenlediği “Gençlerle El Ele-Başarı Hikâyeleri” programına konuk oldu. Çelik, buradaki konuşmasında öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğünde yaklaşık 400 lise öğrencisiyle bir araya gelen ve gençlere hayata ve geleceğe dair önemli tavsiyelerde bulunan Vali Ali Çelik’e bir de sürpriz yapıldı.
Kütahya Sağlık Meslek Lisesindeki fotoğrafıyla başlayan, Kütahya’daki halkla iç içe fotoğraflarının yer aldığı ve Kütahyalıların sevgi mesajlarının yer aldığı sürpriz video Vali Ali Çelik’i duygulandırdı. Videonun ardından konuşmak üzere sahneye çıkan Vali Çelik, emeği geçenlere ve tüm Kütahya’ya teşekkür etti.
Başarının göreceli bir kavram olduğunu belirten Vali Ali Çelik, “Başarılı insanları nasıl tanırsınız sorusunun birçok yanıtı var. Başarılı insanların bilgi yüklendikçe daha mütevazı, daha saygılı olması, etrafında olup bitenlerin daha farkında olması, zorluklar karşısında iyiliği büyütmeye çalışması olduğu söyleniyor. Bunların hepsi göreceli. Önemli olan sizin için ne anlama geldiği. İşin odağında siz varsınız. Gitmek istediğiniz yolu bilmiyorsanız günün sonunda hangi yoldan gittiğinizin bir önemi kalmayacak. Hedef koymak, nereye gitmek istediğini belirlemek başarı hikâyelerinin temel motivasyonu” diye konuştu.
Öğrencilerden kendilerine inanmalarını isteyen Vali Çelik, “Yaşam ve hikâye sizin hikâyeniz. Bazen başkalarının hikâyesini seyredebilir, orada iyi bir seyirci olabilirsiniz ama işin asıl oyuncusu kendiniz olduğunu fark eder ve bu hayatı kendiniz için yaşamaya başlarsanız izlenmesi gereken hikâyeyi siz yazabilirsiniz. Bunun için de kendinizi sevmeniz, yapmanız gerekenlerinin farkına varmanız gerekiyor” dedi.
Hayallerini ve inançlarını koruyarak hedefledikleri yolda yürümelerini gerektiğinin altını çizen Vali Çelik, “İşin kahramanı ve oyuncusu sizsiniz. Yapmak istediklerinizi iyi belirleyin, nereye gitmek istiyorsanız o hayali koruyun. Hayalleriniz ve inancınız olmazsa başkalarının oyununu izler, onları alkışlarsınız. Hepinizin gözünde o enerjiyi ve yapabilirliği görüyorum. Kendinizi asla küçümsemeyin. Zorluklar, eksikler, yetersiz olduğunu düşündüğünüz birçok konu vardır, ama şikâyet etmeyin, çünkü hayat her gün yeniden başlıyor” şeklinde konuştu. MERVE AKGÖZ