Meralarda 6 ton gübre toprakla buluşturuldu

202

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce sürdürülen Mera Islah Projesi kapsamında merkez Uluköy’de gübreleme etkinliği düzenlendi. Etkinliğe katılan Vali Ali Çelik çiftçilerle bir süre sohbet edip traktöre binerek gübreyi toprakla buluşturdu.

Kütahya Valiliği koordinasyonunda, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce başlatılan Mera Islah Projesi devam ediyor.
Mera ıslahı tamamlanan merkez Uluköy’de gübreleme etkinliği Vali Ali Çelik, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, çiftçi ve köylülerin katılımıyla yapıldı.
Çiftçilerle bir süre sohbet ederek proje hakkında bilgi veren Vali Ali Çelik daha sonra traktöre binerek gübreyi toprakla buluşturdu.
Kütahya’da 7 ayrı projede, 19 bin 200 dekar alanda mera ıslah projesinin devam ettiğini belirten Vali Çelik, “Tarımsal üretimin en büyük paydaşı olan hayvancılığın en önemli girdisi yem. Mera alanlarını verimli hale getirmek, hayvanların ihtiyaç duyduğu kaliteli yem kaynağı sağlamak ve hayvansal üretimde en ucuz girdi temini için Mera Islah Projemizi hayata geçirdik. İl Tarım Müdürlüğümüz 19 bin 200 dekar alanda çalışmalarını sürdürüyor. Mera alanları çok değerli. O alanların kıymetini bilmeli ve ıslah ederek hayvancılık için elimizdeki zemini kaybetmemeliyiz” dedi.
Bin 450 küçükbaş, 575 büyükbaş hayvan bulunan Uluköy’de hayvancılığı desteklemeyi bir görev ve ödev olarak gördüklerinin altını çizen Vali Çelik, “850 dönüm merada 6 ton gübreyi toprakla buluşturduk. Ayrıca köyümüze 4 bin 725 kg Macar fiğ tohumu yapıldı. Emeği geçen başta İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze, köy muhtarımıza, bizi muhabbetle, sevgiyle karşılayan tüm köylümüze çok teşekkür ediyorum. Bereketli olsun” diye konuştu. İLHAN ASLAN