DPÜ’deki yabancı öğrenciler İstiklal Marşı’nı okudu

375

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde öğrenim gören uluslararası öğrenciler, Türkçe Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezinde öğrendikleri Türkçe ile İstiklal Marşı’nı okudu.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Türkçe Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi (DPÜ TÖMER) 12 Mart İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Âkif Ersoy’u Anma Programı gerçekleştirdi.
İslami İlimler Fakültesin Konferans Salonu’nda düzenlenen ve DPÜ TÖMER öğretim görevlilerinin yanı sıra çok sayıda öğrencimizin katıldığı programda katılımcılara hitap eden DPÜ TÖMER Müdürümüz Doç. Dr. Ahmet Uslu yaptığı konuşmasında şu sözlere yer verdi: “İstiklâl Hakk’a tapan bütün milletlerin en tabii hakkıdır. Bu hakkın en güzel şekilde ifade edildiği şiir de merhum Mehmet Âkif tarafından yazılan İstiklâl Marşı’dır. İstiklâl Marşı’nın her bir kıtası ya bir ayet ya bir hadis ya da Türk İslam medeniyetinden alınmış kelimelerle bezenmiştir. Yüz yıl önce Anadolu topraklarında verilen büyük mücadele, İslam’a teslim olmuş, inancını sözden fiile geçirmiş bütün Osmanlı coğrafyasının mücadelesidir. İstiklâl Marşı’nda geçen ‘Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilâl’ ifadesi bir yalvarma yakarıştır. Bu hilal için kurban olacak bir ümmetin en yüksek duasıdır. İstiklâl Marşı’nın bu birleştirici yönü hepimizi bugün burada bir araya getiriyor. 83 ülkeden gelen sizler de İstiklâl Marşı’ndan kendi ülkenizin bağımsızlık mücadelesi için bulacağınız mısraları bulabilirsiniz. Bizler sizlerle aynı coğrafyada birlikte bir kader paylaştık, paylaşıyoruz. Bizi bir araya getiren en önemli birlik unsurlarımız aynı din, aynı inanç, aynı kaderdir. 12 Mart İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Âkif Ersoy’u anma günü dolayısıyla sizlerle bir arada bulunmaktan bizler büyük bir gurur ve mutluluk duyuyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsun kendi bağımsızlığı için, kendi inancı için mücadele eden kardeşlerimize buradan selam gönderiyorum. Buralarda şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyor onları tebrik ediyorum.Program 10 ülkeden farklı öğrencilerin İstiklâl Marşı’nı ezberden okuması ve Kütahya’nın farklı bölgelerinde çekilen DPÜ TÖMER öğrencilerinin İstiklâl Marşı videosunun izlenmesi ile son buldu. UMAHAN ÖZ