‘Market arızalı televizyonu iade almadı’

3998

Kütahya’da bir vatandaş zincir marketin Kütahya şubesinden almış olduğu televizyonun arızalı çıkması üzerine iade etmek istediği televizyonu marketin yetkililerinin iade almadığını ve kendisinin mağdur edildiğini savundu.

Kütahya’da yaşayan Cemal Şimşek, 1 Mart günü Kütahya’da şubesi bulunan bir zincir marketten televizyon satın aldı.
İşyerine aracıyla getirip denediği, arızalı çıkmasının ardından 1 saat sonra iade etmek istediği televizyonun iade alınmadığını belirten Şimşek, şunları söyledi: “ 1 mart günü akşamüstü saat 16:00 gibi A101 marketine televizyon satın almak için gittim. İstediğim televizyon o şubede olmadığı için başka bir şubeden getirtildi. Onvo marka televizyonu market çalışanları tarafından denenmeden ve kutusu hiç açılmadan aldım. Market çalışanı, “Abi servise ulaşamadım, istersen götür kur. Kolay zaten kanallar yüklü, fişe tak çalışır” dedi. Bunun üzerine ödemeyi kredi kartıyla yaptım ve market çalışanları televizyonu aracıma yüklediler. Çalıştığım işyerinde denemek amacıyla televizyonu kutusundan çıkardım, çalışan arkadaşın dediği gibi fişe taktım. Ekranın içten kırık olduğunu fark ettim. Televizyonu kutuya koyup yaklaşık 1 saat sonra satın aldığım markete götürdüm. Market çalışanları “İade alamayız, servise göndermemiz lazım. Prosedür böyle” dedi. Bu duruma itiraz ettik ancak kabul etmediler. Ertesi gün servise götürdüğümüzde oradan “kutu temiz televizyon darbe almış, garanti kapsamı dışında” deyip bizi markete yönlendirdi. Market çalışanları, müşteri temsilcileri hiçbir şekilde sorumluluk almadı. Kredi kartıyla 3 bin 700 lira ödediğim televizyonu bu şekliyle kullanamayacağım. Bu sorunun bir an önce çözümünü istiyorum. Bu paramın çöpe gitmesini istemiyorum.”
Market çalışanının servise ulaşamamasından dolayı ve kendilerine “televizyon kurulumunu kendiniz yapın” tavsiyesiyle kendileri açtıkları için böyle bir duruma düştüklerini de aktaran Şimşek, Tüketici Haklarına şikayette bulunduklarını, gereken bütün yasal haklarını sonuna kadar kullanacaklarını da sözlerine ekledi. UMAHAN ÖZ