BİR PANDEMİ HİKAYESİ

295

Kütahya’da, salgın sürecinde hayatlarını kaybeden sağlık çalışanlarının anısına, salgın sürecini anlatan fotoğraf sergisi açıldı. Sergide hayatlarını kaybeden sağlık çalışanları için dua edildi.

Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kentteki bir alış veriş merkezinde düzenlenen sergide, diş hekimleri Efkan Oğur ve Binnur Gültekin’in salgın sürecinde sağlık çalışanlarının salgınla mücadelesini anlatan fotoğraflar sergilendi.
Kütahya Valisi Ali Çelik, serginin açılışında yaptığı konuşmada, salgın sürecinde millet olarak herkesin dayanışma içinde çalıştığını belirtti.
Pandeminin etkisinin başlangıçtan itibaren alınan tedbirlerle azaldığını dile getiren Vali Çelik, şunları söyledi: “Pandemi süreci devam ediyor henüz bitmiş değil. Kazanımlar ve elde edilen başarı insanlığın, toplumun ve milletimiz lehine şu an için pandemi boyutlarını küçültmüş durumda bu da salgının ilk başladığı andan itibaren alınan tedbirlerin yoğunluğuyla ikinci evresi olan aşılama sürecinin toplumsal kazanıma sağladığı faydalarla birlikte kısmen de olsa bugün buralarda bir araya gelmemizi sağladı. Tabi ki bu da tüm kamusal alanlar başta olmak üzere bakanlıklarımız ve milletimizin fedakarca çalışmasının sonucu olarak buraya geldi. Bugün burada açılan bu sergi pandemi sürecini bir pandemi hikayesi olarak sanatla resmedilen bu anların toplumsal anlamda sanatla buluşturularak yüzyıllar boyunca aktarılıp kayıt altına alınmasına bir vesiledir. Süreç devam ediyor ve kazanımlar ileri seviyede kısmen etkileri azalmaya başladı. İlimiz de de şu an da vaka sayıları 130 ve 140 seviyelerine düştük. Hastaneler de ciddi oranda düşüş var. Kapalı alanlarda tedbirlere devam etmekte fayda var. Hayatını kaybeden görev şehidi arkadaşlarımıza rahmet diliyor, görevlerine devam eden sağlık personelimizin 14 Mart Tıp Bayramını kutluyorum.”
İl Sağlık Müdürü Mehmet Erşan da, salgın sürecinde sağlık çalışanlarını büyük fedakarlıklarla görevlerini icra ettiklerini belirtti.
Süreçte sağlık çalışanlarının zaman zaman aylarca ailelerinden ve sevdiklerinden uzak kaldığını da anlatan Erşan, “Salgın sürecinde sağlık çalışanlarımızın kahramanca mücadelelerinin yanında çok üzücü hadiselerde yaşadık. Birçok insanımız, sağlık çalışanımız hayatlarını kaybetti. Onları rahmet ve minnetle anıyorum. Süreci fotoğraflarla anlatan doktor arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum” dedi.
Kütahya Sağlık Bilimleri üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu ve Belediye Başkanı Alim Işık da birer konuşma yaparak süreci değerlendirdi, fotoğraf sergisinde emeği geçenlere teşekkür etti.
Konuşmaların ardından serginin açılışı yapıldı. Programda hayatlarını kaybeden sağlık çalışanları için dua edildi.
UMAHAN ÖZ