VERİMLİ TOPRAKLAR SU İLE BULUŞUYOR

177

Devlet Su İşlerinin (DSİ), Kütahya’ya son 19 yılda çok sayıda su yapıları inşa ettiği, Kütahya’nın verimli topraklarını su ile buluşturmak için yatırımların hız kesmeden devam ettiği bildirildi.

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.
Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletin hizmetine sunuyor.
Bu bağlamda Türkiye’de 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu tesisleri tamamlayarak vatandaşın hizmetine sunuyor.
Kütahya’ya son 19 yılda çok sayıda su yapıları inşa ettiği, Kütahya’nın verimli topraklarını su ile buluşturmak için yatırımların hız kesmeden devam ettiği bildirildi.
SULAMA PROJELERİ DİKKAT ÇEKİYOR
DSİ’den yapılan açıklamada, çalışmalarla ilgili şu bilgiler paylaşıldı: “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 19 yılda Kütahya’ya inşa edilen 19 sulama tesisi ile 158 bin 640 dekar zirai arazinin sulamaya açıldı. Böylece Kütahya’da topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 154 Milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık. Kütahya için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 12 adet sulama tesisi inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 12 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 128 bin 040 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Kütahya zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.
“KÜTAHYA’MIZA 18 BARAJ,
6 GÖLET VE 1 ADET YERALTI DEPOLAMASI KAZANDIRDIK”
“Ege’nin ve ülke tarımının önemli illerinden biri olan Kütahya’mızda ziraatın daha da gelişmesi için son 19 yılda kente 156 adet Tesis ile 1 milyar 476 Milyon 418 bin 086 TL yatırım yaptık. Kütahya’da son 19 yılda 18 baraj, 6 gölet ve 1 adet yeraltı depolaması inşa ettik.
“İNŞAATI DEVAM EDEN 8 BARAJ VE 2 GÖLET İLE KÜTAHYALI ÇİFTÇİMİZ KALKINACAK”
Diğer taraftan Kütahyalı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla.
Dolayısıyla Kütahya’nın su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz.
Bu kapsamda 8 baraj ve 2 göletin yapım çalışmaları devam etmektedir.
KÜTAHYA’YA MEMBA KALİTESİNDE İÇMESUYU
Diğer taraftan tamamladığımız 2 adet içmesuyu tesisi ile 105.595 kişinin ihtiyacını karşılayan, yıllık 15 milyon m³ içmesuyu temin edilmiştir.
KÜTAHYA’DA TAŞKIN RİSKİNİ AZALTIYORUZ
Ayrıca; Kütahya İlinde taşkın riskini azaltmak için son 19 yılda tamamlanan 104 adet taşkın koruma tesisi ile 130 yerleşim yeri ve 11 bin 463 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 14 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir.
Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri İle Toprağımız Daha Kıymetli
Son 19 yılda, Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Kütahya’da 3 adet iş tamamlanarak toplam 89 bin 450 dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapılmıştır.
Kütahya ilinde 26 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır.
KÜTAHYA’NIN SUYU ÜLKEMİZİN ENERJİSİNE ENERJİ KATIYOR
Açıklamada ayrıca, Kütahya’da son 19 yılda kurulu gücü 14.02 MW olan 3 adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisin işletmeye alınarak yıllık 59,91 Milyon KWh enerji üretimi sağlandığı da kaydedildi.
EMİR BAKİ ULUDOĞAN