Bel fıtığı ameliyatları artık narkozsuz yapılıyor

4049

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Beyin ve Sinir Cerrahisi ile Anestezi ve Reanimasyon kliniklerinin birlikte çalışmaları sonucu bel fıtığı ameliyatlarının artık narkozsuz (uyutulmadan) yapılmaya başlandığı bildirildi.

Narkozsuz olarak bel fıtığı ameliyat yöntemi hakkında açıklamalarda bulunan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Hasan Emre Aydın, şunları kaydetti: “KSBÜ, Beyin ve Sinir Cerrahi ile Anestezi ve Reanimasyon klinikleri olarak çok disiplinli çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Anestezi ve Reanimasyon Kliniğinden Doç. Dr. Tayfun Aydın’ın katkılarıyla birlikte kliniğimizde genel anestezi olmadan ‘narkozsuz’ bel fıtığı ameliyatı yapılabilmektedir.”
Söz konusu yöntem sayesinde hastaların genel anestezi almadan bel ve bacak ağrılarından kurtulabildiğini ifade eden Doç. Dr. Aydın, şöyle devam etti: “Bel fıtığı hastalarımızda yaşam kalitesini etkileyecek ölçüde önemli problemler yaratan ve çoğunlukla kişilerin günlük aktivitelerini olumsuz etkileyen hastalıklardır.
Hastalarımızda; eşlik eden hastalıklarına bağlı olarak genel anestezi almanın mümkün olmadığı durumlarda ‘narkozsuz’ olarak sadece bel bölgesinden yapılan spinal anestezi ile ameliyat başarılı bir şekilde yapılabilmektedir. Eşlik eden hastalıklara bağlı yüksek morbiditenin yanında ek problemi olmayan hastalarımızda da uygulanan bu yöntem sayesinde hastanede yatış süresi azalmakta ve hastalarımız konforlu bir şekilde şifa ile taburcu edilebilmektedir.”
EMİR BAKİ ULUDOĞAN