REKTÖR KAVUNCU SAĞLIK TURİZMİNİN KÜRESEL ÖNEMİNİ ANKARA’DA ANLATTI

441

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Travelexpo Ankara 5. Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na katılarak “Sağlık Turizmi ve Wellness” hakkında sunum yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara Valiliği, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Ticaret Odası, Ankara Sanayi Odası, Ankara Kent Konseyi, TÜRSAB, ATİD, ANTOD, TUADER, ANRO, TUREB, SKAL ANKARA ve TAV Havalimanları destekleriyle düzenlenen Travelexpo Ankara Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarında, Rektör Kavuncu sağlık turizmi konusunda bilgilerini paylaştı.
Sağlık turizminden bahsederek kişilerin iyilik hallerinin devam etmesi için planlı bir şekilde yurt dışına gitmelerinin ifade edildiğini belirten Prof. Dr. Kavuncu, “Dünyadaki bu hareketliliğin temelinde fizik tedavi uygulamaları değil, rehabilitasyon uygulamaları yer alıyor.” dedi.
Dünyanın değişik ülkelerindeki rehabilitasyon merkezlerinden, kür şehirlerinden örnek vererek yapılan uygulamalardan bahseden Kavuncu konuşmasında şunlardan bahsetti: “Buralarda insanlar tabiri caizse bir sağlık kampına giriyorlar. Wellnessten bahsetmek istiyorum. Birine afiyette kalın derken iyilik haliniz devam etsin anlamında söylüyoruz. Wellness da bu anlamdadır. Bugün dünyada hasta olan insanlar için ortaya konan ürünler için sağlıklı insanlara sağlık satmak da çok karlı bir iş. Artık insanlar kaliteli yaşam istiyorlar. Ülkemize yapabileceğimiz büyük şeyler. Kaplıca ve termal bu alan içinde küçük bir alan. Asıl işin büyüğünü görmek lazım. Wellness turizmi 4.4 trilyon dolarlık bir pazar.
Rektör Kavuncu yaptığı konuşmada ayrıca şunları söyledi: “Bir evin ışığının olmasının, ferah olmasının değerini anlamaya başladık. Biz yeni kampüsümüzü wellness sertifikası danışmanlığı içinde yapıyoruz. Giren insanların ferah hissedeceği, verimli hale getireceği bir kampüs oluşturma hedefindeyiz. Türkiye’nin pandemi döneminde aldığı wellness kaplıca geliri 300-400 milyon dolar civarında. Biz Türkiye olarak dünyada üçüncü, Avrupa’da birinci kaynaklara sahibiz. Dünyada 130 ülkede, yaklaşık 34 bin kaplıca var. Pandemi öncesinde Çin, Almanya gibi ülkeler büyük gelirler elde ediyordu. Türkiye’de termal sağlık turizminden bahsetmek istiyorum. Termal turizm devletin destekleyeceğim dediği bir turizm alanıdır. Termal turizmin gelişmesi için ulaşım, uyumlu şehirleşme gibi alanlara önem vermek gerekir. Termal sağlık insanları daha ileri hastalıklardan koruyor. Şehir hastaneleri Sayın Cumhurbaşkanımızın misyonunda, vizyonunda ileri teknoloji ile donatılmış hastanelerdir. Biz uluslararası sağlık turizminin gereğine göre davranmak durumundayız. Bugün en büyük hastanelerimiz kalp ameliyatları yapıyor. Almanya’da kalp ameliyatı olan her 10 hastadan 7’si kür merkezlerine gidiyor. Türkiye’de bu oran çok düşük. Sağlık turizmi dediğiniz zaman gelen kişi bir sürprizle karşılaşmayacak, karşıya güven vereceksiniz. O kişi gittikten sonra ben iyi bir uygulama ile karşılaştım diyecek, daha çok insan gelecek.” KSBÜ