KANSER HASTALIĞINDA ETKİN TEDAVİ

4274

KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkolojik Cerrahi Konseyinin uyguladığı doğru tanı ve etkin tedavilerle kanser hastalığı tedavi ediliyor.

Hastanede görev yapan konsey üyesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Faik Yaylak, Girişimsel Radyoloji Uzmanları Doç. Dr. Mehmet Korkmaz ve Dr. Öğretim Üyesi Furkan Urfalı tarafından sekonder karaciğer kanseri (çok sayıda karaciğer tümörü) olan hasta, uygulanan farklı tedavi yöntemleriyle sağlığına kavuşması sağlandı. Prof. Dr. Yaylak yaptığı açıklamada, karaciğer, pankreas ve safra yolu kanser vakalarının cerrahi, endoskopik ve girişimsel radyoloji teknikleri ile tedavisinin sıklıkla ve rutin olarak yapıldığını belirtti. Kalın bağırsak kanseri olarak bilinen kolorektal kanserlerinin karaciğere yayılmasının oldukça sık karşılaşılan bir durum olduğunu dile getiren Yaylak, şunları kaydetti:
“Bu hastaların hastalıklarının kontrol altına alınması ve yaşam sürelerinin uzatılabilmesi için bağırsaktaki hastalığın kontrolüne ek olarak karaciğerdeki metastatik kitlelerin de cerrahi ve girişimsel radyoloji yöntemleri ile ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bazı hastalarda karaciğerdeki ilk metastazların çıkarılması sonrası takiplerde yeni ortaya çıkan metastatik karaciğer kitleleri yine aynı yöntemler ile çıkarılarak hastalarımıza sağlık ve fayda sağlanabilmektedir.”
Girişimsel Radyoloji ile birçok işlemin ameliyatsız olarak gerçekleştirdiklerini ifade eden Doç. Dr. Korkmaz ise, sekonder (ikincil) karaciğer kanseri olan hastanın işlemini Prof. Dr. Yaylak ve Dr. Öğretim Üyesi Urfalı ile birlikte tümörleri hem yakarak, hem çıkararak tedavisini gerçekleştirdiklerini ifade etti. UMAHAN ÖZ