‘Miraç gecesini fırsat bilmeliyiz’

110

Diyanet Sen Kütahya Şube Başkan Vekili Ülfet Balon, Pazar günü idrak edilecek Miraç Kandili nedeniyle yaptığı açıklamada, “Daralan ruhlarımızın bir nebze rahatlayıp nefes alabilmesi için böyle mübarek geceleri fırsat bilip değerlendirmeli, bu günlerde aramızdaki dargınlık, kırgınlık ve huzursuzlukları gidermek için gayret sarf etmeliyiz” dedi.
Recep ayının 27. gecesinin Miraç Kandili olduğunu hatırlatan Başkan Vekili Ülfet Balon, açıklamasında şunları söyledi: “Miraç olayı zaman ve mekan sınırları aşılarak gerçekleştirildiği için müşrikler böyle bir hadisenin olamayacağını ileri sürerek kabul etmemişlerdir.
Miraç hem peygamberimizin bir mucizesi hem de o zamana kadar sıkıntı içinde olan Müslümanların en büyük moral kaynağı ve peygambere bağlılığın bir kat daha arttığı bir hadisedir. İnsanlık ufkunun açılıp önündeki engellerin kaldırıldığı peygamberle birlikte insanlığın yükseklere ulaşabileceği bir dönüm noktasıdır. Miraç olayının gerçekleştiği Mescidi Aksa ve çevresin de ve yeryüzünde bu gün huzursuzluk hat safhalara ulaşmış durumda. Bu gece hürmetine bu beldelerle birlikte dünyanın her yerine huzur, sükun ve barışın hakim olmasını temenni ediyoruz. Bugün daralan ruhlarımızın bir nebze rahatlayıp nefes alabilmesi için böyle mübarek geceleri fırsat bilip değerlendirmeli, bu günlerde aramızdaki dargınlık, kırgınlık ve huzursuzlukları gidermek için gayret sarf etmeliyiz.
Miraç gecesinde Allah Teala peygamber efendimize ve onun ümmetine üç hediye gönderdiğini de belirten Balon, “Birincisi, her gün kıldığımız beş vakit namaz, ikincisi, Bakara Suresinin sonunda bulunan Amenerrsulü ve üçüncüsü de, Allah’a hiçbir şeyi ortak koşmadan ölenlerin bağışlanacağı müjdesidir. Gelin bu geceyi aile efradımızla birlikte dua ve ibadet ile değerlendirelim. Cemaatle yapılan ibadetlerin daha fazla sevabının olduğunu unutmadan camilere koşalım.” diye konuştu.
UMAHAN ÖZ