Osman Gezgin: “AVM, Park Bahçe, rezidans ekonomisinin üzerine giderseniz, durumu trafik cezaları ve vergilerle çözmeye gayret edersiniz”

743

Ekonomik gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yeniden Refah Partisi Kütahya İl Başkanı Osman Gezgin, “Son günlerde en çok konuşulan konular arasında zamlar ve zamlı faturalar var. Ülkede üretim, istihdam, ağır sanayiye girişmezseniz park bahçe, AVM, rezidans ekonomisinin üzerine giderseniz, çözümü trafik cezaları ve vergilerle çözmeye gayret edersiniz” dedi.

Gezgin, parti binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkenin ekonomi gündemini değerlendirdi.
Yaşanan ekonomik sıkıntının temelinde dış borç ve üretim eksikliği olduğunu savunan Gezgin, şunları söyledi: “Hükümetin yetkililerine göre ekonomik sıkıntıların dayandığı noktalar dış mihrakların problemleri, stokçular, fırsatçılar ve zincir marketçilerdir. Yeniden Refah Partisi olarak ülkemizdeki ekonomik sıkıntının en büyük nedenlerinden birincisi yurt dışına olan borçlarımızdır. Sadece kamunun dış borcu 2002 yılında 65 milyar dolar iken bugün 250 milyar doları aştığını görüyoruz. Dolayısıyla borcunuzun ödeme günü geldiği zaman ne olur sıkıntı yaşayacaksınız. İkinci nedenimiz ise üretim eksikliğidir. Yine iktidar ekonomik sıkıntılardan kabahati zincir marketlere buluyordu. “Camı ben kırmadım onlar kırdı” der gibi onlara kabahat buluyor. Zincir marketler 120 liraya almış olduğu ayçiçek yağını 100 liraya mı satacaklardı, girdi maliyetleri yükseldi. Biz Ayçiçek üreticileri birliği ile görüşmüştük, ayçiçek üretimi düşmüş. İşçilik ve enerji maliyetleri de yükseldiği için bunlar yansıyacak. Zincir marketlerin bir stokçuluk veya fırsatçılık konusu değildi. Üretimin azalmasıydı. Tarımdaki insanların gübre maliyetleri, mazot maliyetlerinden dolayı üretim yapmamasıydı ve bu birçok alanda belirleyebiliriz. Ülkemizde üretilen demir ihtiyacın yüzde 18’ini karşılıyor. Kalan yüzde 82’lik kısmı ise yurt dışından getiriyorsunuz. 20 tane Millet Bahçesi yapacağınıza demir çelik fabrikası kurmak zor mu? Ayrıca ülkemizde ciddi anlamda israf ekonomisi var.”
Siyasilerin söylemlerini de eleştiren Gezgin, açıklamasını şöyle sürdürdü: “İktidar ve muhalefet karşılıklı laf cilveleşmeleri, laf sataşmaları yapıyor. Proje açıklayan var mı veya iktidara baktığınız zaman elektrik faturaları ile ilgili ne söylüyorlar. “Kotayı artırdık, 180’den 210’a çıkarttık. Lütfettiniz. Biz parti olarak 60 farklı alanda çalışma yapıyoruz. 60 farklı alan çalışma içerisinde 180 tane proje üretmiştik. Bunlardan birincisi ülke sorunları ile ilgili birinci kitap ve ikinci kitap şeklindeydi bunlar hala da devam edecek. Bu kitaplarda 2020 yılında çıkartmış olduğumuz kitapta ülkedeki güneş potansiyeli ile ilgili çalışmamız vardı. İki yıl önceydi bu ve o zamanlar elektrik faturaları bu kadar yüksek değil normal ödenebilir durumdaydı. Ama şu an gündemimiz elektrik faturaları olduğu için daha öncesinden nasıl hazırlandığımızın önümüzdeki yıllardaki ihtiyaçlarını daha önceden gördüğümüzü anlatıyor. Güneş enerji panelleri ile alakalı bugün enerji panellerimiz var diyebilirsiniz. Ama biz hep rakamla konuşuyoruz yüzde kaç var. Güneş anlamında Türkiye potansiyelinin şu an da binde ikisini kullanıyorsunuz. Hani Erbakan hocamın bir sözü var ya “Biz fabrika yapan fabrikalar yapmalıyız” diyordu ya öncelikle siz güneş enerji panelini kendi milli kaynaklarınızla yapıp maliyetleri düşürüp her evin çatısına koyabilecek şekilde planlamanız gerekiyor ve binde iki güneşten faydalanmanızı yüzde 80 veya yüzde 100’lere çıkarttığını düşünebiliyor musunuz? Şu an da en büyük cari açığımız enerjiye verdiğimiz ödemelerdir. Bu ödemelerde sizi farklı yönlere yönlendiriyor. Mazota zam gelince vergileri artıyorsunuz. Yine poşet mevzusu çıkmıştı onda da çevreyi korumak için denilmişti. Yani yeni vergi işlemleri çıkarılarak çözülmeye çalışıyorlar. Ülkede üretim, istihdam, ağır sanayiye girişmezseniz park bahçe, AVM, rezidans ekonomisinin üzerine giderseniz çözümü trafik cezaları ve vergilerle çözmeye gayret edersiniz.”
Kısıtlı imkanlarla proje hazırlayabildiklerini ancak ne iktidarın ne de muhalefetin proje hazırlamadığını da iddia eden Gezgin, “Biz muhalefet olarak imkan ve ekiplerimiz kısıtlı olmasına rağmen bütün teşkilatlarımız fahri bir şekilde çalışıyor olmasına rağmen proje üretebiliyoruz. Ama kaostan beslenen hem iktidar hem de muhalefet hiçbir zaman proje üretmiyor. Geçtiğimiz hafta Kütahya’da toprak mahsulleri ofisinin önünde kuyruklar oluştu bizde genel başkanımıza söyledik gündeme getirdi. Bu kuyruklar oluşuyor diye biz gündem yapık ama iktidarın il başkanı ne yaptı gitti dedi ki kuyruklar bitti biz ikinci gişeyi açtık. Siz zannedeceksiniz ki Ayçiçek yağının üretimini iki katladı. Biz ne diyoruz ağır sanayi, üretim ve istihdam diyoruz. Ayrıca önümüzdeki günlerde çok ciddi sıkıntılar yine bizi bekliyor. Şu an köylülerimizin birçoğu gübresini atamıyor. Simav’ın Dağardı köyünde de ben bunları konuşuyorum, Gediz’in Yenikent’inde de konuşuyorum, Kütahya’nın Perli’sinde de konuşuyorum. İnsanlarımız gübre atamıyor. Normalde dekarda 250 kilogram buğday alacakken bu sene Temmuz- Ağustos’ta dekarda 100 kiloları göreceğiz. Temmuz- Ağustos ayında da ciddi anlamda kıtlık yaşayacağız” ifadelerini kullandı.
UMAHAN ÖZ