ESKİ BELEDİYE BİNASI KSBÜ’YE KİRALANDI

328

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesine (KSBÜ) tahsis edilen eski belediye binasında, rektörlük idari işler dışında, “Dil ve Konuşma Bozuklukları Uygulama ve Araştırma Merkezi” ile “Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi” de faaliyet gösterecek.

Konuyla ilgili Kütahya Valisi Ali Çelik ve KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu arasında ortak çalışma kapsamında protokol imzalandı. Protokol törenine KSBÜ’den Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Cem Algın, Genel Sekreter Kutlu Önal, İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Hüseyin Şen ve Strateji Geliştirme Daire Başkanı Mehmet Tetik katıldı. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak ve İl Özel İdaresi Emlak Müdürü Necati Derin de törende hazır bulundu.
Kütahya Valisi Ali Çelik yaptığı açıklamada, KSBÜ’nün şehre ve bölgeye verdiği önemli hizmetlerden bahsederek, başarılı uygulamalarına değindi. Vali Çelik, üniversite çalışmalarından dolayı, “Destekleri ve vizyonu dolayısıyla özellikle Rektör Hocamıza teşekkür ediyorum.” dedi. Çelik, merkezdeki binanın KSBÜ’nün değerli çalışmaları için hayırlı olması dileklerini ileterek, “Türkiye’de sayılı ilde bulunan merkezlerimiz Kütahya’mızda da faaliyete geçecek.” ifadesini kullandı.
Rektör Prof. Dr. Vural Kavuncu basın mensuplarına gerçekleştirdiği konuşmasında şu konulara değindi: “KSBÜ kurulduğundan bu yana sürekli gelişim ve büyüme içerisinde olan bir üniversite oldu. İlk kuruluşunda fakülte ve yüksekokul formatında yapısı olan üniversitemizi geçen süreç içerisinde yükseköğrenimin gerektirdiği organizasyon yapısına kavuşturduk. Gelişme ve büyümeyi rakamlarla ifade etmek gerekirse; 2018’de 200 olan öğretim elemanı sayımız bugün 500’ü geçti, yine 110 olan idari personel sayımız son alımlarla birlikte 350’ye ulaştı. 2018 yılında 34 bin metrekare olan açık alanımız Dumlupınar Üniversitesi ile yapılan anlaşmalar ve Hazine tahsisleri ile 2022 yılında 29 kat artarak 973 bin metrekareye ulaştı. Tavşanlı ve Simav Sağlık Hizmetleri MYO’lar için tahsis edilen binalar, Ağız ve Diş Sağlığı için Belediyeden kiraladığımız eski hal binası ve eski belediye binasının kiralanması ile 29 bin metrekare olan kapalı alanımızı ise 48 bin metrekareye yükseltmiş olduk. Geçtiğimiz 3 yıl içerisinde Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi ile Kütahya Merkez ve Tavşanlı’da birer Meslek Yüksek Okulumuzu faaliyete geçirirken yeni açtığımız programlarla birlikte öğrenci sayımız 2800’den 4500’e yükselmiş oldu, bu artışlar önümüzdeki senelerde de devam edecek.
Artan bu kapasiteye göre oluşan eğitim ihtiyacımız açısından şu anda Evliya Çelebi kampüsü içerisinde kullandığımız binada artık fiziksel imkanların sonuna gelmiştik. Mevcut durumumuzu ve ihtiyacımızı Sayın Valimize, Milletvekillerimize, Belediye Başkanımıza, siyasi parti temsilcilerine aktardık. Bunun neticesinde Sayın Valimizin önerisi ile eski belediye binası arsa-bina takası yöntemi uygulanarak Belediyeden İl Özel İdaresine devir edildi. Sonrasında ise binayı üniversite olarak İl Özel İdaresinden biz kiraladık, tadilat ve renovasyon çalışmalarımıza başladık. Çalışmaların yaz dönemine kadar bitmesini öngörüyoruz.
Zemin katı market olarak kullanılan bina 5860 m2 kapalı alana sahip. Giriş katını (1. Kat) Engelsiz Yaşam Merkezi, 2. katı ise Konuşma ve Dil Bozuklukları Terapi Merkezi ve Sürekli Eğitim Merkezi olarak planladık. Geri kalan altı katta ise Rektörlük ve İdari Birimler yer alacak. Böylece şu anda kullandığımız binada eğitim ve laboratuvar alanlarını genişletmiş olacak, yeni kampüsümüz yapılıncaya kadar zaman kazanmış olacağız. Sizlere özellikle halkımıza doğrudan hizmet verecek bölümlerden bahsetmek istiyorum. Engelsiz Yaşam Merkezinde engelli bireylerin sosyal yaşama katılımlarını kolaylaştıracak bilgi ve becerilerin verilecek, psikososyal destek, çeşitli hobisel uğraşlarla bedensel gelişimlerine katkı sağlanacak. Burada ayrıca MS ve benzeri hasta grupları için eğitim ve destek hizmetleri sunulacak. Engelli bireyler fiziksel kazanımlarını günlük yaşamda en yararlı şekilde kullanabilmek için bazen ek cihazlara, çevresel düzenlemelere ya da beceri geliştirici uğraşlara ihtiyaç duyuyorlar. Nörolojik ya da ortopedik engeli olan birisinin banyo-tuvalet gibi ihtiyaçlarını kendi ya da en az yardımla karşılaması, araca, tekerlekli sandalyeye geçişleri, ev hanımlarının mutfak, öğrenciler için okul ve eğitim, çalışanlar için iş ortamında yapılacak düzenlemeler gibi. Bu tedavileri yürüten yeni bir meslek grubu var, ergoterapistler ile iş uğraşı teknikerleri. Her iki programı da Üniversitemizde kurduk ve öğrenci aldık. Böylece öğrencilerimiz için de bu merkez değerli bir uygulama alanı olacak. Diğer bir açmayı planladığımız birim ise ülkemizde çok az ilde ve Üniversitede bulunan Dil ve Konuşma Bozuklukları Uygulama ve Araştırma Merkezi. İlk göreve başladığımızda stratejimizi oluştururken yaptığımız arama toplantılarında şehrimizde bu alandaki ihtiyaç ve üniversitemizden beklenti önümüze gelmişti. Alanında öğretim elemanı çok güç bulunan bu bölümle ilgili hocalarımızı temin ederek programı açmayı başardık, bu sene ilk öğrencilerimizi aldık. Bu merkezde doğumdan itibaren yaşamın herhangi bir evresinde dil, konuşma, ses ve yutma bozuklukları ile karşılaşan bireylerin bilimsel yöntemlerle terapi ve rehabilitasyonları yürütülecek. Değerlendirme ve tedavilerde bilgisayarlı ses analiz sistemleri, nazometre, videofloroskopi, konuşma ultrasonu, nöromüsküler elektrik stimülasyonu, dijital yutma cihazı, aerodinamik ses analiz cihazı gibi ileri teknolojik cihaz ve yöntemlerden yararlanacağız. Konuşma veya yutkunma sorunu çeken Serebral Palsi, Otizm, Down sendromu, hiperaktivite sendromu gibi rahatsızlığı olan çocukların yanı sıra kekemelik ya da diğer benzeri konuşma bozuklukları olanlar, dudak-damak yarığı olanlar, ayrıca bazı kulak burun boğaz ameliyatı geçirenler, beyin ve nörolojik hastalık neticesi konuşma yeteneği bozulanlara da burada hizmet verilecek.
Üniversitelerin bilim, araştırma ve eğitimin yanı sıra en önemli görevlerinden birisi de topluma hizmet vermektir. Biz bu yeni ünitelerimiz ile ihtiyacı olan vatandaşlarımıza ve ailelerine faydalı olacağımızı düşünüyoruz. Üniversitemiz kurulduğu günden bu yana şehrin gelişimi anlamında da yöneticilerimiz ve siyasi temsilcilerimizden büyük destek gördük. Bu projede de binanın kullanımı için Sayın Valimiz Ali Çelik Bey formül üretti ve takas işlemeleri ile ilgili irade gösterdi. Belediye Başkanımız Alim Işık Bey de kolaylık göstererek Belediye Meclis Kararı ile onay verdi. Sonrasında ise T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı nezdinde gerekli iznin ve ödeneğin çıkarılması için Sayın Valimiz Ali Çelik, Kütahya Milletvekillerimiz Sayın Ceyda Çetin Erenler, Sayın İshak Gazel, Sayın Ahmet Tan ve Ak Parti İl Başkanı Sayın Sebahattin Ceyhun ile birlikte Ankara’da gerekli ziyaretleri yaptık ve gerekli desteği alarak bina kiralama izni ve ek ödenek almış olduk. Bugün burada ise bir başka desteğin anlaşma protokolünü imzalıyoruz. Projenin tam olarak hayata geçmesi için bir miktar daha desteğe ihtiyacımız vardı, bunun için yine Sayın Valimizin öncülüğünde ve kabulü ile İl Özel İdaresine başvurduk, buna göre Dil ve Konuşma Bozuklukları Merkezinin tıbbi cihaz alımlarını gerçekleştirecekler. Bu karar Sayın Valimiz, İl Özel İdare Genel Sekreterimiz Murat Koyak, İl Genel Meclisi Başkanımız Musa Yılmaz ve İl Genel Meclisi Üyeleri tarafından alındı. Atıl duruma gelen bir kamu binasının değerlenmesi ve üniversitemiz ve şehrimiz için hayırlı bir hizmet anlamına gelen bu proje şehrin yöneticilerinin ve siyasilerinin birlikte hareket etmesinin güzel bir sonucudur. Bahsettiğim tüm kişilere bu nedenle teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan nezdinde, bize güvenen ve ek bütçe, ek personel istihdamı ile destekleyen T.C. CB Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile T.C. CB İdari İşler Başkanlığına da teşekkür ediyorum. Yaptığımız bu protokolün hayırlı olması temenni ediyorum.” UMAHAN ÖZ