ÇİNİGAZ KONUSU BAKANLIKTA

949

Vatandaşlar kendisine ulaşan şikayet konuları üzerine Çinigaz hakkında çalışma başlatan MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, firma ilgili Enerji Bakanlığına soru önergesi sundu.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Çinigaz ile ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına verdiği soru önergesinde firma hakkındaki iddiaların cevaplanmasını istedi.
“Kütahya’da faaliyet gösteren doğalgaz dağıtım firması Çinigaz hakkındaki iddiaların cevaplanmasını bekliyoruz” diyen Erbaş, bakanlığa şu soruları sordu: “Kütahya’da faaliyet gösteren doğalgaz dağıtım firması Çinigaz’ın ön ödemeli, yani kartlı sayaç kullanan abonelere usulsüz bir biçimde borç tahakkuk ettirdiğine dair iddialar bulunmaktadır. Bu bağlamda, Sayaç hataları için denetim yapılacak mıdır?
Denetim sonucundan sayaçta oluşan farklı sonuçlar için, geriye dönük zararları kim karşılayacaktır. Bu yanlışın sorumlusu olan Çinigaz’a yaptırım uygulanacak mıdır?
Denetimler tüm sayaçları kapsayacak mıdır? Çinigaz’ın sorumluluğu altında olmasına rağmen Aslanapa’ya ve Domaniç’e ısrarla doğalgaz neden gitmiyor? Çinigaz’ın belediyelerimizin doğalgaz talebine karşılık boru istemesi yasal mıdır? Doğalgaz talebine karşı daha önce Türkiye’deki herhangi bir belde veya ilçe belediyesinden boru istenen başka örnekler de var mıdır? Çinigaz’ın Kütahya’daki Organize Sanayi Bölgeleri ile sonuçlanmamış davaları var mıdır? Varsa dava konuları nelerdir?” UMAHAN ÖZ