BAŞKAN ALİM IŞIK: HUZUR HAKKINI GARİBAN ANADOLU ÇOCUKLARINA DAĞITIYORUM

800

Çinigaz’dan aldığı huzur hakkı ile ilgili konuşan Belediye Başkanı Alim Işık, “Huzur hakkını bugüne kadar bir kuruşunu dahi şahsi harcamamda kullanmadım. Kütahya Belediye Başkanlığı odasına gelen gariban Anadolu çocuklarına dağıttım, dağıtmaya devam ediyorum.” dedi.

Çinigaz şirketinde verilen huzur hakkını şirket sahibinin de içinde bulunduğu yöneticilerin belirlediğini kaydeden Başkan Işık, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bazıları diyor ya Çinigaz yönetim kurulu üyesi ne yapıyor. İşte bunları yapıyor. Yönetim kurulunun maaşını biz belirlemiyoruz. Her şirketin yönetim kurulu onun sahibinin de içinde bulunduğu insanların maaşını belirliyor. Ben buranın üyesi olmadan belediye başkanı seçildikten sonra çinigazın o günkü yönetimi o maaş sistemini brüt 30 bin lira olarak belirlemiştir. Ben net olarak üç ayda 60 bin 225 lira para aldım, isteyen arkadaşıma son yatan parayı da gösterebilirim. Yani aylık 20 bin lira. Buradan duyurulur. Bu 20 bin liranın bugüne kadar bir kuruşunu dahi şahsi harcamamda kullanmamak kaydıyla Kütahya Belediye Başkanlığı odasına gelen gariban Anadolu çocuklarına dağıttım, dağıtmaya devam ediyorum.”
Belediye başkanlarının Çinigaz şirketinin kurulduğundan bu yana doğal yönetim kurulu üyeleri olduğunu da belirten Işık, “Çinigaz kurulduğu günden beri bu ilde belediye başkanlığı yapan tüm belediye başkanlarının doğal yönetim kurulu üyeliği yaptığı bir şirket olup benden önceki belediye başkanları da aynı huzur haklarını alıyordu. Bu huzur hakkı belediyeye değil mevzuat gereği yönetim kurulu üyesi şahsa verilen haklardır. Kullanımını, harcamasını tabi ki herkes kendi vicdanı ölçüsünde yapar. Ben Prof. Dr. Alim Işık olarak ilk günden bugüne kadar Çinigazdan almış olduğum huzur hakkımın bir kuruşunu dahi kendime harcamadım. Bu huzur hakkı da net ayda 20 bin liradır. Devletin aldığı 10 bin lira vergiyi çinigaz Alim Işık’ın cebine vermemektedir. Ben almasam bu para şirketin kasasında kalacaktır, dolayısıyla almama gibi bir lüksümüz olamaz. Bunu bu kadar söyleyeyim yeterli. Bu konuyu gündeme taşıyan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu açıklama imkanını da bize böylece sağlamış oldular. Bunu da herkes bilsin.” ifadelerini kullandı.
MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, huzur hakkı parasının muhtarlar aracılığıyla ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılmasını önermişti. İLHAN ASLAN