YONCALI TURİZMİNİ CANLANDIRACAK YATIRIM

293

Kütahya İl Özel İdaresi olarak Zafer Kalkınma Ajansı tarafından 2020 Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı (TAGDEP) desteği almaya hak kazanan “Termal Sağlık Turizmi Odağında Yoncalı’nın Altyapısının Geliştirilmesi” projesi inşaat ve mekanik imalatları tamamlanarak geçici kabul ve performans çalışmaları sürüyor.

Proje kapsamında tesislere ve planlanan temel parsellere en yakın noktalara ön izoleli borular vasıtasıyla temel su altyapısı götürüldü. Bu proje ile 2 adet termal su deposu imalatları, 19 adet kuyu ve pompa imalatları tamamlandı.
Proje dahilinde yaklaşık 9 bin metre DN250 ve DN90 arası borulama imalatları yapıldı. Proje sonunda otomasyon sisteminin ring sistemi ile çalıştırılarak devreye alınması sayesinde 17 tesise kesintisiz su arzı sağlanmaya başlandı.
Proje kapsamında sıcak su kuyularının birleştirilerek merkezi sistemde toplanması sağlanarak mevcut ta su kullanmayan 5 adet yeni tesis termal suya kavuştu.
Kültür ve Turizm Bakanlığının mali desteği, proje iştikakçıları Kütahya Belediyesi ve Yoncalı Dübecik A.Ş’nin katkılarıyla proje gerçekleştirildi.
Kütahyalı vatandaşlarımızın kullanımına sunulmuştur. İLHAN ASLAN