Ukrayna Büyükelçisinden işbirliği ziyaretleri

462

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasly Bodnar, Ukrayna Fahri Konsolosu Erkan Güral ve beraberindeki heyet, ülkeler arası işbirliğinin güçlenmesi için protokol ziyaretinde bulundu.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasly Bodnar, Ukrayna Fahri Konsolosu Erkan Güral ile beraberindeki heyet ilk olarak Vali Ali Çelik’i makamında ziyaret etti. Ziyarette bölgeler arası iş birliğinin artırılması için yapılabilecek çalışmalar ile kardeş şehir ilişkilerini görüşüldü.
Büyükelçi Vasly Bodnar ile beraberindeki heyeti ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Ali Çelik, Türkiye ve Ukrayna arasındaki dostane ilişki ve iş birliğinin artarak devam etmesi temennisinde bulunarak, “Tarımdan teknolojiye kadar birçok alanda ciddi iş birliği kurulabilir. Çok ciddi teknoloji üreten şirketlerimiz var, onların ürettiği sinerjiyle ortak amaçlar çerçevesinde çalışılabilir” dedi.
Türkiye’nin Ukrayna’nın önemli strateji ortağı olduğunu belirten Büyükelçi Vasly Bodnar, “Cumhurbaşkanlarımız arasındaki güvene dayalı, güçlü diyalog sayesinde Ukrayna ve Türkiye arasındaki iş birliğimiz süratle gelişmeye devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın siyasi desteği için de kendisine müteşekkiriz” diye konuştu.
Misafirperverliğinden dolayı Vali Ali Çelik’e teşekkür eden Bodnar, bölgeler arası iş birliğinin artırılması için Kütahya ile kardeş şehir ilişkisi kurulmasını önerdi.
Öneriyi memnuniyetle karşılayan Vali Çelik, gerekli taslak çalışmanın yapılacağını söyledi.
Belediye Başkanı Alim Işık, Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasly Bodnar, Ukrayna Fahri Konsolosu Erkan Güral ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı.
Büyükelçi Bodnar ve beraberinde Ukrayna Ankara Büyükelçiliği başkatibi Andrii Bilyk, Ukrayna Kütahya-Eskişehir-Ayfonkarahisar Fahri Konsolosu Erkan Güral’ı ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Belediye Başkanı Alim Işık, Fahri konsolosluk görevine atanan Erkan Güral ile birlikte artık iki ülkenin iş birlikteliklerinin daha verimli bir hale geleceğine inandığını söyledi.
Başkan Işık, “Ukrayna ile birçok alanda iş birliğinin artarak devam edeceği inancındayım. Ziyaretiniz bizleri mutlu etti. Kütahya tarımdan sanayiye kadar potansiyeli yüksek bir il. Ukrayna ile iş birliğimizin Sayın Fahri Konsolosumuz Erkan Güral ve sizlerin de gayretleri ile gelişeceğini umuyorum” dedi. Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasly Bodnar Kütahya’da olmaktan mutlu olduğunu ifade ettiği açıklamasında, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’a misafirperverliği için teşekkür etti. MERVE AKGÖZ