‘Çinigaz’la yaşanan sıkıntının takipçisi olacağız’

218

Yeniden Refah Partisi Kütahya İl Başkanı Osman Gezgin, Kütahya’da birçok doğalgaz abonesinin Çinigaz doğalgaz dağıtım firmasından şikayetçi olduğunu, yaşanan sorunun takipçisi olacaklarını bildirdi.
Gezgin, partisinin 3. kuruluş yıl dönümü nedeniyle gazetecilerle bir araya geldi.
Gezgin, kentteki bir kafede düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, şunları söyledi: “Doğalgaz dağıtım firmasının vatandaşlarımızın doğalgaz sayaçlarının değiştirilmesine yönelik baskısının olduğundan bahsediliyor. Taraf olan Çinigaz ile de görüşüldüğü zaman da bunun kanuni olduğunu söylüyor. Evet, yönetmeliklerle belirlenmiş 2018 yılında çıkartılmış bir yönetmelikle kanunen bunların hakkı. Zaten kanunsuz bir şey yapmaları düşünülemez. Ama kanun ne kadar vatandaşa yönelik, ne kadar vatandaşı kapsıyor ona bir bakmamız lazım. Burada ki en büyük yanlış kontörlü sistemde ne yapıyordunuz paranızı peşin olarak veriyordunuz. Örneğin 100 TL’lik yükleme yapıyorsunuz tabi yaz ayında insanların ekonomik durumlarına göre Temmuz ayında 50 TL alıyor, Ağustos ayında 100 TL’lik alıyor, kışa hazırlık yapıyordu. Siz bu paraları peşinen aldınız peki kış sezonu geldi artık doğalgazın kullanılmaya başladığı bir dönem var. Tabi doğalgazda stoklanamayan bir şey olduğu için bununla karşı karşıyasınız. Firma da ne yapıyor o dönem ki fiyatlardan zarar etmemek için bu zararı vatandaşa yansıtıyor. Peki siz bunu yansıtıyorsunuz da Temmuz ayında almış olduğunuz 100 TL’nin Eylül, Ekim ayında ki finansal değerini neden katmıyorsunuz. Zam olmasaydı bunu vatandaşa yansıtacak mıydınız?”
Sayaçların değiştirilmesine ilişkin de değerlendirmede bulunan Gezgin, şöyle devam etti: “Sizin işleyişiniz anlamında ticaretiniz anlamında aboneleriniz olan, müşterileriniz olan Kütahyalı hemşehirlilerimizin okumalı sisteme geçmesini istiyorsunuz. O sizin işinize geliyor bunu da kabul ettik. Peki vatandaşlarımıza bu sayaçların değiştirilmesini, buradan çıkan finansal yükümlülüğü neden vatandaşımızın üzerine yıkmaya çalışıyorsunuz kendi çıkarlarınıza uyuyor diye. O zaman dersiniz ki bu bana uymuyor kontörlü olan sayacınızı ben alıyorum onun yerine normal sistemde sayaçlı bir sistemi koyuyorum diye siz yapsanız bunu. Çünkü bu sizin işinize geliyor. Yanlış öğrenmediysem eğer içeriye koymuş olduğunuz teminat bedeli vardı. 10 yıl veya 20 yıl önce koyduğumuz teminat 50 TL idi bugünde o teminatı yenilemek istiyor. Buna nasıl dayanacak vatandaş. Sizin 20 yıl önceki 50 TL’niz nasıl eridi gitti. O parayı sen kullanmadın mı değerlendirmedin mi?. Olay tamamıyla bizim gördüğümüz kadarıyla şirket yanlısı oluşturulmuş bir yönetmelik ve o yönetmelik neticesinde uygulanan süreçler. Bunun derhal düzeltilmesi ve vatandaşın çıkarları yönünde bir sistemle değiştirilmesi gerekiyorsa değiştirilmeli. Bu konunun da takipçisi olacağız inşallah. Biz diğer siyasi partilerin yöneticileri gibi bir konunun takipçisi olacağız deyip olayı kapatıp gitmeyiz.”