Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hisar Gazetesi | Eylül 23, 2021

Scroll to top

Top

Hükümlü ve tutuklular için kitap bağışı kampanyası

habergiris

Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan “Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkelerinde Kütüphane Kurulmasına İlişkin İş Birliği Protokolü” kapsamında Kütahya’da kitap bağış standı kuruldu.
Cumhuriyet Savcısı Veysel Arat, Cumhuriyet Caddesi girişinde kurulan kitap bağışlama standında yaptığı açıklamada, infaz yasasının önemli amaçlarından birinin hükümlü ile tutukluların eğitimi ve bu eğitim sonrasında gerçek hayata adapte olmaları olduğunu belirtti.
Bu kapsamda Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında birçok protokol imzalandığını belirten Arat, şunları söyledi: “Bu protokoller kapsamında 2019 yılı Ekim ayında tüm cezaevi yerleşkelerinde kütüphane kurulması adı altında yine bir protokol düzenlemiştik. Bu protokol öncesinde yaklaşık olarak 6 bine yakın mevcut kitaplarımız bulunmaktadır. İl Halk Kütüphanesi Müdürlükleriyle yapmış olduğumuz protokoller kapsamında İl Halk Kütüphanelerinden alınmış olan 17 milyon kitap ve 4 milyona yakın yayın, cezaevinde hükümlü ve tutuklu kişilere kolaylıkla elde etmeleri için imkan sağlamaktadır. Bu kapsamda da okuma oranları yüksek derecede artmıştır. En son olarak Adalet Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında 2020’nin Mart ayında kitap bağış kampanyası adı altında bir protokol düzenlenmiştir. Biz de burada Sayın Valim, Sayın İl Kültür ve Turizm Müdürümüz ile birlikte bu çalışmayı gerçekleştirdik. Bu kapsamda desteklerinizi bekliyoruz, herkese şükranlarımızı sunuyoruz.”
Vali Yardımcısı Aydın Börü ise böyle bir kampanyaya katılmaktan dolayı yaşadığı mutluluğu ifade ederek “Adalet Bakanlığımızın, sayın başsavcılığımızın, cezaevi yönetimimizin böyle bir çalışma içerisinde bulunması çok önemli. Nasıl toprakların suya ihtiyacı varsa, muhtaçta, insanlarımızın da eğitime, kitaba ihtiyacı var. İnşallah insanların eğitimine, ıslahına faydalı olur. Cezaevleri sadece cezaevi değil, aynı zamanda ıslah yeri. İnsanların bu şekilde imdadına inşallah yetişir. Böyle bir kampanya içerisinde olanları tebrik ediyorum, kutluyorum, destek verenlere de teşekkür ediyoruz.” dedi.
Belediye Başkan Yardımcısı Salih Özden de, çok güzel ve anlamlı bir etkinliğin gerçekleştirildiğini belirterek, “Kitap bağışı kampanyasını ilimizde başlatıyoruz. Kitapsız hayat; kör, sağır ve dilsizdir derler. Gerçekten de ilk emri oku olan bir dinin mensuplarıyız, bu projeyi çok anlamlı buluyorum ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah bereketli ve hayırlı olur.” ifadelerini kullandı.
Daha sonra çeşitli kurum ve kuruluşlar adına kitap bağışı yapıldı.