Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Hisar Gazetesi | Eylül 23, 2021

Scroll to top

Top

Sağlık Müdürlüğünden ‘kurban’ çalışması

habergiris

Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle, hayvan pazarları ve kesim yerlerini denetleyerek kurban kesiminde dikkat edilecek hususlar hakkında bilgilendirici afiş ve brandalar asıyor.

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından halkımızın sağlığının korunması için çeşitli çalışmalar yürütülüyor. Yapılan çalışmalarda hayvan pazarları ve kesim yerleri denetlenerek kurban kesiminde dikkat edilecek hususlar hakkında bilgilendirici afiş ve brandalar asılıyor.

Bunun yanında çeşitli yerlerde halka dağıtılan broşürler ile bayramda yaralanmalar konusunda dikkatli olunması, kesik veya yaralanma durumunda vakit kaybetmeden bir sağlık kurumuna başvurulması gerektiği belirtiliyor. Bu çalışmalar ile vatandaşlar bayramda etin uygun koşullarda saklanması ve bilinçli tüketimi hakkında bilgilendirilerek özellikle kist hidatik hakkında uyarılıyor.

Kist Hidatik Nedir?

Kist Hidatik İnsanların karaciğer, akciğer, dalak, beyin gibi organlarında kistler oluşturarak kişinin ölümüne neden olabilen paraziter bir hastalıktır. Türkiye’de ve dünyanın birçok yerinde görülen kist hidatik halk arasında “kist hastalığı” olarak bilinir.

Nasıl Bulaşır? Paraziti taşıyan köpek, çakal, tilki, kurt gibi hayvanların dışkısı ile parazitin yumurtaları çevreye saçılır. Bu hayvanların Kurumuş dışkısı içindeki yumurtalar, rüzgarla etrafa yayılarak meyve-sebze veya içeceklerin üzerine konar. Kirlenmiş gıdaların tüketilmesi, uçuşan yumurtaların solunum yollarından girmesi, paraziti taşıyan hayvanlara dokunulduktan sonra ellerin iyice yıkanmaması hastalığın insanlara bulaşmasına neden olur. Hastalık İnsandan insana bulaşmaz.

Belirtileri Nelerdir?

Hastalık, insanda uzun yıllar belirti vermeyebilir. Kist büyüdükçe, yerleştiği organa göre belirtiler ortaya çıkar. En sık karaciğer ve akciğerlerde görülür. Kist karaciğere yerleştiğinde kişide bulantı, kusma, koyu renkli idrar, karın ağrısı veya karın şişliği görülür. Akciğere yerleştiğinde solunum sıkıntısı, öksürük, ağızdan kan gelmesi ve göğüs ağrısı görülür. Kistlerin patlaması kişinin ölümü ile sonuçlanabilir.
Nasıl Korunulur?

Kurban kesimi için özel kesim yerlerini kullanın. Kesimi veteriner hekim gözetiminde yapın. Kurban Bayramı’nda kestiğiniz hayvanların kistli sakatatlarını köpeklerinize yedirmeyin, derin bir çukura gömün. Köpeklerinizi yılda dört kez iç parazite karşı aşılatın. Çocuklarınız eve gelince ellerini sabunlu su ile yıkamalarını sağlayın. Hayvanlara dokunduktan sonra ellerinizi mutlaka sabunlu suyla yıkayın. Sebze ve meyveleri iyice yıkadıktan sonra yiyin. Kaynağını bilmediğiniz suları içmeyin. MERVE KARAMAN